1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Esrar sevkiyatında çocukları kullanan 2 kişiye 13 yıl hapis
Esrar sevkiyatında çocukları kullanan 2 kişiye 13 yıl hapis

Esrar sevkiyatında çocukları kullanan 2 kişiye 13 yıl hapis

Diyarbakır'da kırsal alanda yetiştirilen esrar maddesinin sevkiyatında yaşı küçük çocukları kullanmak ve esrar ticareti yapmak suçundan yargılanan 2 kişi, toplam 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Savcı mütalaasında, sanıkların esrar sevkiyatında çocuklar

A+A-

Diyarbakır'da kırsal alanda yetiştirilen esrar maddesinin sevkiyatında yaşı küçük çocukları kullanmak ve esrar ticareti yapmak suçundan yargılanan 2 kişi, toplam 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Savcı mütalaasında, sanıkların esrar sevkiyatında çocukları kullandığını belirterek, üst sınırdan ceza verilmesini istedi.

Diyarbakır'da polisin 2 ay önce Bağlar ilçesi Sento Caddesi üzerinde durumlarından şüphelendiği kişilerin kimlik kontrolünü yapmak istemesinin ardındın 3 kişinin kaçması üzerine yapılan takipte 38 kilogram kubar esrar maddesi ele geçirildi. Olayda yakalanan kişilerin Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Karar duruşmasına sanıklar ile avukatları katıldı.

Savcı, mütalaasında sanıklardan yaşı küçük olan Şaban G.'nin kimlik kontrolünün yapılmak istendiği sırada sanık Osman Y.'nin olay yerinden kaçtığı ve güvenlik güçlerinin kesintisiz takip sonucu yakaladığı sırada diğer sanıklar Mehmet Y. ve Şaban G.'nin araçtan çıkardıkları valizi yolun kenarında büyük su borularının içine saklamaya çalıştıklarını belirtti.

Savcı, valizin içinde 3 adet 10 kilogram 500 gram kubar esrar maddesinin, araçta yapılan aramada ise 6 kilogram 400 gram kubar esrarın ele geçirildiğini belirtti. Savcı, sanıkların yaşı küçük Şaban G.'yi sevkiyatta kullandıklarının ve ticari amaçla uyuşturucu madde nakletme suçunu işlediklerinin anlaşıldığını belirterek, ilgili kanun kapsamında üst sınırdan ceza verilmesini istedi. Mahkeme heyeti de savcının mütalaasına karşı sanıkların ifadesini aldı. Sanık avukata mütalaaya eşlik etmediklerini belirterek, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savundu. Mahkeme heyeti duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıkladı. Mahkeme sanık Osman Y. ve Mehmet Y.'yi suçun işleniş ve ele geçirilme şeklini dikkate alarak 6 yıl 6 'şar ay hapis ile her birine 4 bin TL para cezası verdi. Yaşı küçük Şaban G.'nin de yargılamasının Diyarbakır 1. Çocuk Mahkemesi'nde devam ettiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT