1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Esnafın SODES sitemi
Esnafın SODES sitemi

Esnafın SODES sitemi

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni (DESOB) ziyaret eden Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç,kentteki yetişmiş işgücünün yeni açılan iş sahaları ve fabrikaların ihtiyacına cevap veremediğine dikkat çekerek,mesleki eğitimin yaygınlaştırılması gere

A+A-

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni (DESOB) ziyaret ederek esnafın sorunları ve birliğin çalışmaları hakkında bilgi aldı. DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ve yöneticiler tarafından karşılanan Vali Kıraç, birlik binasında bir süre incelemelerde bulundu.

Daha sonra DESOB yönetimi ile bir araya gelen Vali Kıraç,mesleki eğitimin önemine dikkat çekerek,bunu yaygınlaştırmaları gerektiğini söyledi.

MESLEKİ EĞİTİM ALAN ELEMANA İHTİYAÇ VAR
 Kıraç,”Artık gelişen ve değişen dünyada mesleki eğitim hayati önem taşıyor. Organize sanayilerimiz büyüyor. Diyarbakır'da yeni fabrikalar kuruldukça yeni iş imkanları doğacak. Bunun için kalifiye eleman ihtiyacı var. Bu daha da artacaktır. Bu talebi karşılamak için mesleki eğitim şart. Bu konuda devlet odalara gereken desteği ve imkanı veriyor. Buna rağmen  Diyarbakır'da eksiklik var. Yeni açılan veya açılacak olan firma ve fabrikalar çeşitli meslek kollarında mesleki eğitim konusunda donanımlı eleman bulamıyor. Bunu zaman geçirmeden aşmamız lazım.” dedi.

EBEDİNOĞLU :'SODES'TE ÖNCELİK İSTİYORUZ'
DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ise SODES projelerinde kendilerine öncelik verilmediğini iddia ederek Vali Kıraç'tan destek istedi. Ebedinoğlu,”Meslek odaları olarak SODES projelerinden fazla yararlanamıyoruz. Bu konuda öncelik tanınmasını istiyoruz. Çünkü ekonomide lokomotif görevini gören kesim esnaflardır. Bu yönde sıkıntılarımız var. Sanayi sitelerinde yaşayan esnaflarımızın da ciddi sorunları var. Bunların başında yol ve elektrik sorunları geliyor. Bunların çözümü için destek istiyoruz.” diye konuştu.

Vali Kıraç,daha sonraki bir tarihte sanayi sitelerini ziyaret ederek esnafın sorunlarını yakında görmek istediğini kaydetti. Vali Kıraç, daha sonra DESOB'tan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT