1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Esnafın elektrik duyarsızlığı
Esnafın elektrik duyarsızlığı

Esnafın elektrik duyarsızlığı

Diyarbakır'da birçok mahallede geceleri bile sokak lambaları yanmazken, Ofis semtinde bulunan bazı esnaflar, güpegündüz tüm aydınlatma lambalarını saatlerce yakıyor.

A+A-

Bu duruma tepki gösteren Eski Dermanbaba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, kent esnafının elektrik israfı konusunda daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Diyarbakır'da gündüz vakti esnafın elektrik lambalarını boş yere yakması tepkiye neden oldu. Kentte bir çok mahallede geceleri bile sokak lambaların yanmadığı belirten Eski Dermanbaba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, Diyarbakır'ın bir bölümü karanlıkla mücadele ederken bir bölümünün de elektriği fazla bularak gündüz ortası saatlerce aydınlatma lambalarını açtığını söyledi.

'İsraf haramdır'

DEDAŞ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi bölgede kaçak elektrik oranını öne sürerek elektrik kesintisi uygularken, esnaflar ise aydınlatma lambalarını öğlen saatlerine kadar yaktığını ve bunun büyük bir israf olduğunu dile getiren Acu, israfın haram olduğunu belirterek, bu durumdan rahatsız olduğunu kaydetti. Acu, “Bizler saatlerce elektrik kesintisiyle başbaşa kalırken elektriği fazla bulan bazı esnaflar ise güpegündüz saatlerce aydınlatma ışıklarını yakıyorlar” dedi.

'Sevaba girelim'

Kaçak elektriğin ve israfın kul hakkı olduğunu dile getiren Acu, şunları söyledi;

“Kaçak elektrik kim kullanırsa kullansın kul hakkı yiyor demektir. Asla bir hayır getirmez kaçak kullanan kim olursa olsun işleri ters gider fayda gelmez o kullanan kişi aynı zamanda yetim hakkı yemiş oluyor. Vebali büyüktür evinizde işyerlerinizde fazla elektrik kullanmayınız, elektrikler kesildiği zaman makineye bağlı yüzlerce hasta var ölümle burun buruna geliyor hastaneye yetişene kadar kalıcı hastalıklar meydana geliyor. Gelin hep birlikte bu israfı önleyelim, destek olalım hem cebimizde çıkan paraya yazık hem de ülke ekonomisine destek olalım sevaba girelim.”

'Allah'tan reva değil'

Diyarbakır'ın bir çok yerinde güpe gündüz lambaların yandığını kaydeden Yılmaz Acu, “Bu boş yere yanan lambalar ister istemez sıkıntılar meydana getiriyor. Elektrik kesintileri olduğunda yetkililer kaçak elektriği öne sürüyor. Ancak bunun gerçek nedeni kaçak elektrik olduğunu düşünmüyoruz.

Büyük kentlerde kaçak elektrik oranı daha yüksek. Ama oralarda bu kadar elektrik kesilmiyor. Diyarbakır'ın birçok semtinin karanlıkta olduğunu görmüyorlar mı? Ancak Ofiste bu esnafın yaptığı da reva değil. Kimileri elektrik bulamazken kimileri de böyle gündüz ortası saatlerce elektrikleri açıyorlar. Allah'tan reva değil” diye konuştu.

 

Kaynak: Yenigün Gazetesi

HABERE YORUM KAT