1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Esnafa dağıtılan formlara polis el koydu
Esnafa dağıtılan formlara polis el koydu

Esnafa dağıtılan formlara polis el koydu

Faaliyet yürüttükleri mahallede bulunan esnafların sorunlarının tespit edilmesi ve bu sorunları yetkili mercilere ulaştırarak çözülmesi için çalışma yürüten 5 Nisan Eşit Özgür Yurttaş Derneği yöneticileri hakkında dernek faaliyetleri ve tüzüğünün dışında

A+A-

Diyarbakır'da 15 Kasım 2006 tarihinde kurulan ve polislerce birçok kez basılan 5 Nisan Özgür Yurttaş Derneği'nin eski başkanı Mürsel Doğru ve eş başkanı Haşem Yücel'in 2012 yılının Mayıs ayında mahalledeki esnafların sorunlarını tespit etmek ve bu sorunları yetkili mercilere ulaştırarak çözülmesini sağlamak amacıyla form dağıtması yasa dışı faaliyet olarak görüldü.

Esnaflara dağıtılan formlara polis tarafından el konulurken, dernek üyesi Şükrü Ekinci gözaltına alınmıştı. Yaşanılan gözaltı sonrasında Doğru ve Yücel'e yurttaşlardan para aldıkları iddiasıyla soruşturma açıldı. Diyarbakır Valiliği İl Dernekleri Müdürlüğü'nün ihbarı üzerine savcılık tarafından başlatılan soruşturmada; "Çalışma konuları dışında faaliyet gösterdiği, ayrıca derneğin Anayasa ve kanunlarla açıkça yasaklanan amaçları ve suç konusu teşkil eden fiilleri gerçekleştirdiği" iddia edildi. Soruşturma sonucunda hazırladığı iddianame ile Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurarak Doğru ve Yücel hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmasını isteyen savcılık, Doğru ve Yücel'in ayrıca siyasi haklardan da mahrum bırakılmasını talep etti. İddianameyi kabul ederek davaya dönüştüren mahkeme, 21 Mayıs tarihine duruşma tarihi verdi.

Açılan davaya tepki gösteren Yücel, dernek olarak yürüttükleri çalışmaların tümünün tüzüklerinde yer alan çalışmalar olduğunu belirterek, amaçlarının mahallede yaşayan yurttaşların sorunları çözme ve dayanışma olduğunu söyledi. Yücel, "Esnaflar yaşadıkları sorunları derneğimize getirince, biz de dernek olarak bu sorunları yetkili mercilere ulaştırmak üzere bir karar aldık. Ancak bu sorunları yazılı olarak ulaştırmanın daha doğru olacağına karar verdik. Esnafa yazılı formlar dağıttık. Bu dağıttığımız formları toplarken, emniyetten kaynaklı sıkıntı yaşadık. Bize psikolojik baskı yapmaya başladılar. Sonra 'tüzüğünüze aykırı, faaliyet gösteremezsiniz' dediler. Bir arkadaşımız bunları toplarken gözaltına alınarak serbest bırakıldı" dedi. Aynı yılın Ağustos ayında mahalle esnafının sorunularını çözmek için yürüttükleri çalışma ile ilgili karakoldan kendilerine gönderilen tebligatta, dernek tüzüğünün dışında hareket ettikleri iddiası ile çalışmalarının durdurulduğunun kendilerine bildirildiğini kaydeden Yücel, "Mahallede yaşayan yurttaşların sorunlarını dinlemek, yetkili mercilere bildirmek dernek tüzüğümüzde belirlenen görevler arasındadır. Tüzüğümüzü onaylayan dernekler masasıdır. Aynı dernekler masası bu faaliyetimizden ötürü savcılığa bizim hakkımızda suç duyurusunda bulundu" dedi.

Hala gönüllü olarak dernek çalışmalarında yer alan Yücel, derneklerinin birçok kez basıldığını ve polisler tarafından illegalize gösterilmeye çalışıldığını dile getirdi. Baskılar nedeniyle sağlıklı ve iyi bir dernek faaliyeti yürütemediklerini dile getiren Yücel, "Geçen gün eş başkanımız gözaltına alındı, şu an cezaevinde. Hakkında soruşturma açılan, davalar açılan arkadaşlarımız var. Üzerimizde bir baskı var. Örneğin arama izni olmadan derneğimiz basılıyor. Emniyet bizi siyasi algılıyor. Oysa biz bir siyasi parti değiliz. Sadece mahallenin sorunları ile ilgilenen bir derneğiz. Bize gösterilen baskı nedeniyle sağlıklı bir çalışma yürütemiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DİHA

HABERE YORUM KAT