1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Esnafa 5 müjde
Esnafa 5 müjde

Esnafa 5 müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, esnaf için 5 müjde açıkladı. Müjdeler içinde, faizsiz kredi verilmesi ve rekabet avantajı da var.

A+A-
Başbakan Ahmet Davutoğlu, esnafa 5 müjde verdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin düzenlediği 'Yeni Türkiye Buluşması' programında konuşan Başbakan Davutoğlu; Halk Bankası Genel Müdürü'ne kredilerin açılması talimatı verdiğini bildirerek, müjdeleri açıkladı: 
 
KİRA AVANTAJI 
 
Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi verilecek.
 
3 yıl ustalık belgesi olup, yeni işyeri açanlara faizsiz kredi verilecek, esnaf siciline kayıtta ustalık belgesiyle ilgili çıkan sıkıntılar giderilecek.
 
Bu yıl 600 milyona çıkarılan Halk Bankası kredilerinin faizlerini karşılama miktarı, 150 milyon lira artırılacak. Kullanılacak kredi bu yolla önümüzdeki yıl 3.5-4 milyara yaklaşacak. 
 
AVM'lerde, esnaf ve sanatkara en az yüzde 5 pay yer ayrılacak. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere de binde 3 pay ayrılacak. Her alışveriş merkezinde onlara da yer ayrılacak. Bu esnaf ve sanatkarlara ve kaybolmaya yüz tutan mesleklere ayrılan yerlerde kira, diğerleri gibi olmayacak, rayiç bedelin 4'te 1'i kira alınacak. 
 
Büyük ölçekli üretimler üzerinden sık sık yapılan indirimlerle esnafın rekabet zorluğunu önleyecek düzenleme yapılacak.

HABERE YORUM KAT