1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Esnaf temizlik konusuna dikkat etmiyor
Esnaf temizlik konusuna dikkat etmiyor

Esnaf temizlik konusuna dikkat etmiyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kent genelinde yaşanan kirliliği halkın ve esnafın tutumuna bağladı.

A+A-

Baydemir, "Halk ve esnaf korumazsa kent temiz olamaz, bunun mümkünatı yok. Örneğin Gazi Caddesi ve Melikahmet Caddesi'ndeki esnafımız temizlik konusuna dikkat etmiyor. Cadde ve kaldırım işgali konusunda da sert yaptırımlar uygulanmalı." dedi.

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın kurduğu 'Kırklar Meclisi' üyelerini kabul eden Osman Baydemir, kentin sorunları ile ilgili eleştirileri cevapladı. Baydemir kentin temizlik ve kaldırım işgali gibi iki temel sorununda yurttaşların katılımının şart olduğunu söyledi. Çöpleri toplamak ve caddeleri süpürmenin ilgili ilçe belediyelerin görevi olduğunu hatırlatan Baydemir, "Ancak ilçe belediyelerimiz bütün bütçesini temizliğe ayırsa bile halk ve esnaf bunu korumazsa kent temiz olamaz, bunun mümkünatı yok. Bu tüm ilçeler için geçerlidir. Örneğin Gazi Caddesi ve Melikahmet Caddesi'ne ciddi yatırım yapıldı ancak buradaki esnafımız temizlik konusuna dikkat etmiyor. Cadde ve kaldırım işgali konusunda da sert yaptırımlar uygulanmalı." diye konuştu.

HAVAİ FİŞEKLER YASAKLANMALI

Çevre ve gürültü kirliliği yaratan havai fişekler konusuna da değinen Baydemir, "Kentin ortasında yer alan düğün salonlarında zevk için havai fişek patlatılıyor. Patlayıcı madde ve havai fişeklerin atılması bir travma yaratıyor. Gecenin bir saatinde uyuyan çocuklar ürpertiyle uyanıyor. Vilayetle birlikte tamamen satışının yasaklanması için ortak çaba sarf edelim." şeklinde konuştu.