1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Esnaf sessiz eylem başlattı
Esnaf sessiz eylem başlattı

Esnaf sessiz eylem başlattı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Mart ayında yıkılan Sanat Sokağı'nda bulunan esnaf sessiz oturma eylemi başlattı.

A+A-

Belediyelerde görüşecek muhatap bulamadıkları gerekçesiyle eylem başlattıklarını belirten esnaf, muhatap buluncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan ve 2001 yılında kültür sanat etkinlikleri için açılan Sanat Sokağı, geçtiğimiz Mart ayında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararla yıkıldı. Ancak bunun ardından herhangi bir çalışma yapılmadı.

Durumdan yakınan ve belediye yetkilileri ile görüşmek isteyen esnaf ise muhatap bulamadığı belirtti. Bunun üzerine, sokakta bulunan özellikle kafelerin işletmecileri olmak üzere çok sayıda esnaf, sokak başında çadır kurarak, oturma eylemi başlattı.

Kurdukları çadırlar üzerlerinde, “Sadece çay satıyoruz duyurulur”, “Sanat sokağını geri istiyoruz”, “Korkma biz esnafız”, “Sanatta oturma eylemi”, “Ellere var bize yok mu?”, “Biz söz verdik tuttuk, ya siz?”, “Sanat sokağı muhatap arıyor” ve “Biz yaşatmak siz bitirmek istiyorsunuz” dövizleri asan esnaf, Pazartesi gününe kadar sessiz oturma eylemi yapacaklarını ifade etti. Esnaf, buna rağmen muhatap bulamamaları durumunda, Pazartesi gününden itibaren de süresiz açlık grevi başlatacaklarını söyledi.


(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT