1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Esnaf balık satışlarından memnun
Esnaf balık satışlarından memnun

Esnaf balık satışlarından memnun

Diyarbakır’da balık satışlarının normal düzeyde olduğunu belirten balık satıcıları, Ramazan ayında balık satışlarından memnun olduklarını belirttiler.

A+A-

Balık yeme kültürünün yüksek olduğu Diyarbakır’da, Ramazan ayı olmasına rağmen Diyarbakırlıların balığa rağbet gösterdiklerini belirten balık satıcıları işlerinin yoğunluğundan memnun olduklarını söylediler.


Diyarbakırlılar tatlı su balıkları ile iftarlarını açmayı tercih ediyor


Diyarbakır’da nem oranı azlığının, balığa olan ilgiyi artırdığına dikkat çeken balıkçılar, “Ramazan ayında olmamıza ve havaların sıcak olmasına rağmen balık satışlarımız iyidir. Diyarbakır’da nem oranının azlığı bu durumun temel nedenlerinden biridir. Diyarbakırlılar iftarlarını genellikle tatlı su balıkları ile açmayı tercih ediyorlar. Bizler de balıkların kokmaması ve çürümemesi için buz bırakıyoruz. En çok ilgi gören balık çeşidimiz ise sazan gibi tatlı su balıklardır.” dediler.


“Balık bedene güç ve enerji verir”


Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olan balığın kemiklerin büyümesine yardımcı olduğunu kaydeden balık satıcıları, “Balık diğer etlerden daha sağlıklı ve faydalıdır. Bedene güç ve enerji verir. Zihin yorgunluğunu giderir. İçinde bulundurduğu demir sayesinde kan yapar. Balıktaki kalsiyum kemiklerin büyümesini sağlar ve özellikle çocukluk çağlarında gelişmeyi kolaylaştırır.” ifadelerini kullandılar.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler