1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eskişehirli öğrenciler Diyarbakır'da
Eskişehirli öğrenciler Diyarbakır'da

Eskişehirli öğrenciler Diyarbakır'da

DİYARBAKIR- Eskişehir Valiliği tarafından uygulanan 'Eskişehirli Öğrenciler Kardeşleriyle Buluşuyor' projesi kapsamında 135 öğrenci Diyarbakırlı kardeşleriyle buluştu.

A+A-

Eskişehir Valiliği'nce uygulanan proje kapsamında 135 öğrenci Diyarbakır'a geldi.

Diyarbakırlı öğrencilerle bir araya gelen Eskişehirli öğrenciler, kardeşleriyle birlikte kentin tarihi mekanlarını gezdi. İlk ziyaretini Hz. Süleyman Camiisi'ne yapan öğrenciler sırasıyla, İçkale, Ulu Camii, Dört Ayaklı Minare'yi gezdi. Diyarbakır'dan çok etkilendiklerini anlatan Eskişehirli öğrenciler, bölgeye olan önyargıların yersiz olduğunu ifade etti.

Çözüm süreciyle birlikte bölgede oluşan huzur ortamında Diyarbakır'a gelen öğrenciler, gittikleri yerlerde bölgedeki izlenimlerini anlatarak, önyargıları yakacaklarını söyledi.

Proje yürütücüsü Gürsel Gedik, proje kapsamında Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat'ta, kültür gezileri düzenlediklerini ve bu projeye çok önem verdiklerini söyledi. Gedik, "7 bin öğrenciyi Türk dünyası ülkelerine, Balkanlar'a, Avrupa'nın çeşitli ülkelerine göndermiştik. Şimdi de Anadolu'ya bu gezileri yapmaya başladık. Hedefimiz şu, gezdiğimiz illerdeki öğrencileri kardeşleriyle buluşturmaktır.

Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat bizim için bir bütündür. Yunus'un sevgisiyle geldik buraya. Kardeşçe bu vatan toprağında yaşıyoruz. Ülkemizi artık bu gençlere emanet edeceğiz. Bu gençlere ülkemizi en üst seviyeye yükseltecekler. Bir sonraki turda 135 öğrenciyle geleceğiz. Bu sayı giderek artacaktır. 7-8 bin gibi bir öğrenci grubu buralara gelecek. Buralardan da öğrencileri alıp Eskişehir'e getirilmesi planlanıyor" dedi.

Eskişehir'den gelen öğrenciler arasından Büşra Yazı, bu gezinin kardeşlik açısından önemli olduğunu dile getirdi. Buraya gelmeden önce çok farklı düşündüğünü ifade eden Yazı, "İnsanlar bu bölgeyle ilgili çok değişik şeyler anlatıyorlardı. Gitmeyin oralar karışık, nasıl gidersiniz diyorlardı ve buraya geldiğim anda dedim ki buranın insanı cidden çok sıcak, insanlar burada çok sayıda insanlar arkadaşlarla tanıştı.

Gerçekten hepsi birbirinden çok harika insanlar hiç yabancılamadılar bizi. Buradan Eskişehir'e gideceğim zaman, oradaki insanlara Diyarbakır'ı anlatacağım şeyler oldu. Birkaç arkadaşımdan tepkiler almıştım onlara gezdiğim gördüğüm videolarımı resimlerimi buradaki arkadaşlarımı göstereceğim bana anlatılanları onlara anlatacağım ve onların önyargılarını ortadan kaldırmış olacağım" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'a gelmeden önce önyargılı olduğuna anlatan Eskişehir'den gelen öğrencilerden Ufuk Kurucuoğlu ise gelişinden sonra önyargısının kırıldığını söyledi. Kurucuoğlu, "Diyarbakır'a gelmeden önce herkesin söylediği gibi insanlarda bir önyargı var. Ama sonuçta buraları gezdikçe gördükçe bu ön yargının çok yersiz ve gereksiz olduğunu görüyorum. Bunun içinde çektiğim videoları ve fotoğrafları Eskişehir'de bulunan arkadaşlara gösterip, önyargılarını kırmak ve kaldırmak istiyorum artık” şeklinde konuştu.

Öğrenciler, Diyarbakır gezisinin ardından Mardin'e gitmek için kentten ayrıldı.

(ÜN-YRT-MO-Y)

HABERE YORUM KAT