1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. ESKİ DİYARBAKIR KÜÇELERİ VE MEFTUNE ÜSTÜNE
ESKİ DİYARBAKIR KÜÇELERİ VE MEFTUNE ÜSTÜNE

ESKİ DİYARBAKIR KÜÇELERİ VE MEFTUNE ÜSTÜNE

ESKİ DİYARBAKIR KÜÇELERİ VE MEFTUNE ÜSTÜNE... " Anama soracak olursanız, meftune pişirmek çok kolaydı, işten bile sayılmazdı.Hem Diyarbekirli olacaksın, hem de meftunenin nasıl pişirildiğini bilmeyeceksin...

A+A-

ESKİ DİYARBAKIR KÜÇELERİ VE MEFTUNE ÜSTÜNE...

 

" Anama soracak olursanız, meftune pişirmek çok kolaydı, işten bile sayılmazdı.Hem Diyarbekirli olacaksın, hem de meftunenin nasıl pişirildiğini bilmeyeceksin...

 

Hiç olur mu! Olursa, o zaman da yerin dibine girsin böyle Diyarbekirli!,

 

Hadi öyleyse, herkesin kolayca pişirebileceği bu yemeği, meftuneyi pişirmek için, anam gibi üç beş patlıcanı kuyudan çektiğiniz suyla yıkayın.Saplarını kesip bir kenara koyun.Beş altı frenk patlıcanını ve dometesi, iki üç tane de yeşil dolmalık biberi yıkayıp bütün bunları tencereye kuşbaşı doğrayın.

 

Eyvah ! Eyvah ki eyvah!Kuşbaşı deyince, tencerenin içine önceden et koymanız gerektiğini söylemeliydim....

 

Et almak için yapılacak ilk şey, ananızın elinize tutuşturduğu sepeti kolunuza takmaktır...

 

(Ve Böylece Evin bulunduğu Gavur mahallesinden kasaba doğru Diyarbakır küçeleri turu başlar Mıgırdıç Margosyan'ın.Ergün)

 

Takın(Sepeti) ve sokağa çıkın!Önce komşunuz kuyumcu Haçoların, ....sobacı Vanes, .....Paketçi Şeyhmus, ....Süryani Sait'lerin ve Keldani Abit'lerin evlerinin önünden geçerek soldaki dar yola girin.Girer girmezde can havliyle hemen gerisin geri kaçın......dörtnala gelen körüklü paytonun.....kornasının lastik topunu öttürerek, kırk düğme yelekli, gabardin şalvarlı, kaytan bıyıklı, babayiğit Kürt müşterisini, Hançapek üzerinden kerhaneye yetiştirmek için acele ettiğini bilmediğinizden......kendinizi hemen yolun genişleyen Askeriye Fırınının önüne atmaya bakın......Surp Giragos Klisesini sağınızda, ......Şeyh matar camii ile..... yanı başındaki demir kapılı eski postahaneyi de solunuzda bırakıp geçtiğinize göre, Balıkçılarbaşı'na geldiniz demektir.

 

Diclede ağla, torla yakaladıkları balıkları köşe başında sepetler içinde satmaya çalışırlarken, bir taraftan da "masi, masiii" diyerek zaman zaman Kürtçe, bazende "teze balııığ, teze balıııığ"avazlarıyla bağıran balıkçıları ardınızda bırakıp sağa dönün ve şehri tam ortasından ikiye bölen Gazi caddesine sapın.Cadde boyunca uzanan züccaciye dükkanlarını, "her gelin kızın rüyası Zetina dikiş makinası" vitrinini, aktarları, kunduracıları, nalburları, hırda vatçıların en büyüğü Zenit Mağazasını, sonra Yemeniciler çarşısını ve Yoğurt Pazarını arkanızda bırakarak, meşhur Meyhaneci Ohannesin, diğer adıyla İbrahimin, daha yaygın adıyla Meyğhanaçı Bıro'nun daracık dükkanının önünde şöööyle bir nefes alın....

 

Sonra yol boyunca, kaldırım köşelerinde ellerindeki bakır tasları zincirlerinden aşağı sarkıtıp şakırdata şakırdata sallayan, arada bir de "cemidiye, cemidiye", "buze, buze" diye bağırarak, sırtlarında taşıdıkları ğüğümlerinden bardağı delikli yüz paraya meyan kökü şerbeti satan şerbetçilerin tümünü geride bırakarak, Kuyumcular Çarşısının hemen bitişiğindeki üstü kapalı kapalı Kasaplar Çarşısına öğlen olmadan varmaya çalışın.

 

Çünkü, buzdolabının varlığından habersiz bu kasap dükkanlarında öğleden sonraya et bulamazsınız, ya da, kalan etlerde sıcaktan kokuşuverir.

 

Ben etin ne olduğunu bilmediğim gibi, özellikle meftuneye hangi tür et konulduğunu da zaten bilemezdim.Ancak Kasaplar Çarşısına varınca anamın bana söylediği sözleri anımsadım: