1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eski Bakan Erol Yılmaz Akçal hayatını kaybetti
Eski Bakan Erol Yılmaz Akçal hayatını kaybetti

Eski Bakan Erol Yılmaz Akçal hayatını kaybetti

Diyarbakır doğumlu olan eski turizm bakanlarından Erol Yılmaz Akçal, İstanbul'da hayatını kaybetti.

A+A-

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın da amcasının oğlu olan Akçal, 3 dönem milletvekilliği yapmıştı.Diyarbakır doğumlu olan eski turizm bakanlarından Erol Yılmaz Akçal, İstanbul'da yaşamını yitirdi. Eski Devlet Bakanı Yusuf İzzet Akçal'ın oğlu, eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın da amcasının oğlu olan Akçal, üç dönem milletvekilliği yapmıştı.


Avrupa Konseyi Başkanvekilliği görevinde de bulunmuştu


Babasının hakim olarak görev yaptığı Diyarbakır'da 1931 yılında dünyaya gelen Akçal, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin ardından New York City College Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Akçal, milletvekili olmadan önce kısa bir süre Dış Ticaret Dairesi'nde raportör olarak çalıştı. Avrupa Konseyi Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. Kıbrıs meselesi yüzünden özel izinle Batı Afrika'daki 14 ülkeye İyi Niyet Heyeti Başkanı olarak giderek devlet başkanlarıyla görüştü. BM Umumi Heyet Toplantılarına müşavir olarak katıldı.


Üç dönem milletvekilliği de yaptı


Akçal, 1971-1973 yıları arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, 12., 13. ve 14. dönem Rize Milletvekilliği ve Karma Bütçe Komisyon Başkanlığı yaptı. Yılmaz, eski Devlet Bakanı Yusuf İzzet Akçal'ın oğlu, eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın amcasının oğluydu.


Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek


Evli ve bir çocuk babası olan yılmaz, bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Yılmaz, Şakirin Camii'nde öğle namazını müteakip düzenlenecek cenaze töreninin ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

HABERE YORUM KAT