1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eşitlikten rahatsız olan gidebilir
Eşitlikten rahatsız olan gidebilir

Eşitlikten rahatsız olan gidebilir

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Kendi köyümüzde, kentimizde, ata topraklarımızda, ana vatanımızda kendi anadilimizle eğitim imkanlarına mutlaka kavuşacağız" dedi.

A+A-

Kışanak, anadilde eğitim talebi için Koşuyolu Parkı'nda toplanarak Ofis semtindeki AZC Plaza önüne kadar yürüyen BDP'li grubun eylemine katıldı. Burada açıklama yapan Kışanak, bu ülkede ayrımcılık yok diyenlere çok büyük bir kanıtlarının olduğunu, anadili Türkçe olan çocukların Türkçe eğitim veren okullara gittiklerini ama anadili Kürtçe olan çocukların anadili Kürtçe olan bir okuldan mahrum bırakıldığını belirterek, bundan daha büyük bir ayrımcılığın olamayacağını savundu.

Yoğun güvenlik önlemi alan polisleri eleştiren Kışanak, "Anadilinde eğitim isteyenler Kuzey Irak'a gitsin' diyen Bülent Arınç buraya gelsin. Bugün burada dört bir yanımızı polis çevirmişse hükümetin, Başbakanın, sayın Bülent Arınç'ın anadille ilgili sarf ettiği sözlerdendir. Anadilde eğitimi isteyenler, anadilde eğitimi savunanlar Kuzey Irak'a gitsin bu kimsenin haddi değildir. Bu topraklar Kürt halkının kadim ata yurdudur. Bin yıllardan beridir böyledir, böyle de kalmaya devam edecektir" diye konuştu.

Kışanak, şöyle konuştu
:

"Kendi köyümüzde, kentimizde, ata topraklarımızda, ana vatanımızda kendi anadilimizle eğitim imkanlarına mutlaka kavuşacağız. Bu sizin icazetinize bağlı değildir. Bir yere de gitmiyoruz, buradayız. Kendi topraklarımızda özgür bir yaşamı, demokratik bir yaşamı inşa etmek için sonuna kadar burada kalacağız, burada direneceğiz. Eğer eşit yurttaşlık haklarından rahatsızlık duyan varsa Türk'e hak gördüğünü, Kürt için hak görmeyen varsa onlar istediklere yere gidebilirler.

HABERE YORUM KAT