27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır9 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68

Eşitlikten rahatsız olan gidebilir

Eşitlikten rahatsız olan gidebilir

17 Eylül 2013 Salı 11:26

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Kendi köyümüzde, kentimizde, ata topraklarımızda, ana vatanımızda kendi anadilimizle eğitim imkanlarına mutlaka kavuşacağız" dedi.

Kışanak, anadilde eğitim talebi için Koşuyolu Parkı'nda toplanarak Ofis semtindeki AZC Plaza önüne kadar yürüyen BDP'li grubun eylemine katıldı. Burada açıklama yapan Kışanak, bu ülkede ayrımcılık yok diyenlere çok büyük bir kanıtlarının olduğunu, anadili Türkçe olan çocukların Türkçe eğitim veren okullara gittiklerini ama anadili Kürtçe olan çocukların anadili Kürtçe olan bir okuldan mahrum bırakıldığını belirterek, bundan daha büyük bir ayrımcılığın olamayacağını savundu.

Yoğun güvenlik önlemi alan polisleri eleştiren Kışanak, "Anadilinde eğitim isteyenler Kuzey Irak'a gitsin' diyen Bülent Arınç buraya gelsin. Bugün burada dört bir yanımızı polis çevirmişse hükümetin, Başbakanın, sayın Bülent Arınç'ın anadille ilgili sarf ettiği sözlerdendir. Anadilde eğitimi isteyenler, anadilde eğitimi savunanlar Kuzey Irak'a gitsin bu kimsenin haddi değildir. Bu topraklar Kürt halkının kadim ata yurdudur. Bin yıllardan beridir böyledir, böyle de kalmaya devam edecektir" diye konuştu.

Kışanak, şöyle konuştu
:

"Kendi köyümüzde, kentimizde, ata topraklarımızda, ana vatanımızda kendi anadilimizle eğitim imkanlarına mutlaka kavuşacağız. Bu sizin icazetinize bağlı değildir. Bir yere de gitmiyoruz, buradayız. Kendi topraklarımızda özgür bir yaşamı, demokratik bir yaşamı inşa etmek için sonuna kadar burada kalacağız, burada direneceğiz. Eğer eşit yurttaşlık haklarından rahatsızlık duyan varsa Türk'e hak gördüğünü, Kürt için hak görmeyen varsa onlar istediklere yere gidebilirler.

Okunma Sayısı : 6481
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com