1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Eşitliği ön gören Anayasa çözümü getirir'
'Eşitliği ön gören Anayasa çözümü getirir'

'Eşitliği ön gören Anayasa çözümü getirir'

Diyarbakır'ın Barosu'nun düzenlendiği Yeni Anayasa Arayışları Konferansı'nda konuşan HDP Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Özgür Sevgi Göral, bütün farklılıkların eşit yurttaşlık temelinde tanınmasını ön gören bir Anayasa'nın, Kürt sorununun demokratik çözü

A+A-
Diyarbakır'da önceki gün başlayan Yeni Anayasa Arayışları Konferansı ikinci günde devam ediyor. Diyarbakır Barosu tarafından organize edilen ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda süren konferansın ikinci gününde, “Çözüm Süreci Bağlamında Yeni Anayasa” konulu ilk oturumun moderatörlüğünü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı yaparken, HDP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Özgür Sevgi Göral, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Vahap Çoşkun ve Süleymanşah Üniversitesi'den Prof. Dr. Cengiz Aktar konuşmacı olarak katıldı.
 
Kısa bir karşılama konuşması yapan Anlı'nın ardından söz alan HDP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Özgür Sevgi Göral, yeni Anayasa tartışmalarının 19'uncu yüzyıldan bu yana hararetli bir şekilde sürdüğünü ve bugün halen devam ettiğini söyledi. Yeni bir Anayasa'nın gerekliliğine dikkat çeken Göral, çözüm sürecine işaret ederek, bütün farklılıkları eşit yurttaşlık temelinde tanınmasını ön gören bir Anayasa'nın, Kürt sorunun demokratik çözümünü de sağlayacağını söyledi. Göral, demokratik olmayan bir Anayasa'nın, düzenlemeler olsa da yeni olmayacağını vurguladı.
 
Göral'ın ardından konuşan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Vahap Coşkun da çözümü geliştirecek bir anayasanın yeni bir anayasa niteliği taşıyabileceğini söyledi. Oturumda son söz alan Süleymanşah Üniversitesi'den Prof. Dr. Cengiz Aktar ise Türkiye'nin mutlak bir yeni anayasaya ihtiyacı olduğunu ve 21'inci yüzyılın mevcut anayasa ile geçirilemeyecek bir anayasa olduğuna işaret etti. Aktar'ın değerlendirmelerinin ardından oturum soru cevap ile sürdü.
 
Soru cevabın ardından ara verilen konferans öğleden sonra “Demokratik Bir Anayasaya Dönük Yasal Dönüşüm” başlığıyla yapılacak oturumla son bulacak. 

HABERE YORUM KAT