1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eşi cezaevinde olan kadınlara maaş
Eşi cezaevinde olan kadınlara maaş

Eşi cezaevinde olan kadınlara maaş

Türkiye'de ilk kez Diyarbakır'ın Silvan İlçe Kaymakamlığı'nın uyguladığı proje kapsamında, adli ve siyasi suçlardan eşi cezaevinde tutuklu veya hükümlü bulunanların eş ve çocukları maaşa bağlandı.

A+A-
 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, üzerinden 2 ayda bir kadınlara 150 lira çocuk başına ise 25 lira nakdi yardım yapılıyor. Silvan Kaymakamı Berkan Sönmezay, “Mahkumların işledikleri suçlara bakmaksızın eş ve çocuklarına nakdi yardım yapıyoruz. Bu uygulamanın ülke genelinde yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
Bakım ücreti, dul ve eşi askerde olan kadınlara ödenen maaştan sonra eşi cezaevinde olan yoksul kadınlarda maaşa bağlandı. Diyarbakır'ın Silvan İlçe Kaymakamlığı, Türkiye'de bir ilk olarak, adli veya siyasi suçlardan eşi cezaevine giren 102 kadın maaşa bağladı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı fonu üzerinden 2 ayda bir kadınlara 150 lira bakmakla yükümlü oldukları her bir çocuk için ise 25'er lira veriliyor.
 
Silvan Kaymakamı Berkan Sönmezay, başlattıkları uygulamanın Türkiye genelinde hayata geçirilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına öneride bulunduklarını söyledi.
 
5 ÇOCUKLU AİLEYE 275 LİRA YARDIM
 
Eşi cezaevinde dar gelirli kadınların Türkiye'nin kanayan bir yarası olduğunu ifade eden Kaymakam Sönmezay, “Eşim ile birlikte yaptığımız ev ziyaretlerinde 1 kadının 5 çocuğu ile ahırda yaşadığına şahit olduk. Neden bu durumda olduğunu sorduğumuzda eşinin cezaevinde olduğunu söyledi. Bizde eşi cezaevinde olan yaklaşık 550 kişi tespit ettik. Bunlardan hiçbir geliri olmayan 102 aile belirledik. Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın mütevelli heyeti kararıyla 2 ayda her bir kadına 150 lira olarak varsa çocuk başına ise 25 lira ödeme yapmayı karalaştırdık. Örneğin 5 çocuklu bir ailede kadın için 150 lira çocuklar için de 125 lira olmak üzere toplam 275 lira veriyoruz” dedi.
 
“ADLİ VEYA SİYASİ SUÇ AYRIMI YAPMIYORUZ”
 
Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak dezavantajlı gruplara yardım ettiklerinin altını çizen Kaymakam Berkan Sönmezay, “Mahkûmların işledikleri suçlara bakmaksızın eşlerine yardım yapıyoruz. Kadınlar maalesef işlemedikleri bir suçun sonuçlarından çok etkileniyor. Kocası herhangi bir suçtan dolayı cezaevinde olan kadınlar, çok ciddi ekonomik sıkıntı içine düşebiliyorlar. Bir yandan evin geçimini temin etmek zorundalar, bir yandan da cezaevinde olan kocasına yardım etmek durumundalar. Bizim verdiğimiz yardım elbette bir ailenin tüm ihtiyacını karşılamaz ama en azından bir nebze de olsa yardımcı olacaktır. Biz bu yardımı yaparken, mahkumların siyasi ve adli suçlardan olup olmadığını araştırmadık. Tamamen geride kalan kadın ve çocuklara insani olarak bakıyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT