1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eşbaşkanların fezlekesi Adalet Bakanlığı’na gitti
Eşbaşkanların fezlekesi Adalet Bakanlığı’na gitti

Eşbaşkanların fezlekesi Adalet Bakanlığı’na gitti

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Özyenitim’ ile ilgili sözleri nedeniyle HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı.

A+A-

Başsavcılık, şüphelilerin, üzerlerine atılı suçların yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa’nın 83. maddesine istinaden,  “dokunulmazlıklarının kaldırılması” talebinde bulundu. Fezleke, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi.
 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Aralık 2015’te iki gün süren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu’nda “öz yönetim” ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı.
 
 
Soruşturma kapsamında, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”  ve “Silahlı PKK'ya üye olmak” suçlamasıyla Demirtaş, Yüksekdağ, Irmak, Önder ve Kürkçü hakkında fezleke hazırlayan başsavcılık, şüphelilerin, üzerlerine atılı suçların yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa’nın 83. maddesine istinaden,  “dokunulmazlıklarının kaldırılması” talebinde bulundu. Fezleke, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler