1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eşbaşkanlara destek yürüyüşü engellendi
Eşbaşkanlara destek yürüyüşü engellendi

Eşbaşkanlara destek yürüyüşü engellendi

Sur Belediyesi çalışanları, gözaltında bulunan Eşbaşkanların durumunu protesto etmek için adliye binasına yürümek istedi.

A+A-

Üç gün öne eş zamanlı operasyonla gözaltına alınan Sur Belediyesi Eşbaşkanları Fatma Şık Barut ve Seyid Narin’e destek için, belediye çalışanları ve Tüm-Bel Sen temsilcileri durumu tepki göstermek için adliye binasına yürümek istedi.

 

Güvenlik güzlerinin engellemesi ile karşılaşan çalışanlar belediye binası önünde oturarak alkış çaldı.


Daha sonra mevcut durum ile ilgili kısa bir açıklama yapan TÜM-BEL SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Muhsin Uyanık, bölgede ölçüsüz, şuursuz bir şekilde yürütülen katliam ve savaşa karışı burada olduklarını ve halka bu konuda duyarlılığa davet ettiğini belirtti.  

 

Uyanık, “Bu gün buraya gelişimizin nedeni hepimizin bildiği gibi Eşbaşkanlarımızın gözaltına alınmasıdır. Eşbaşkanlarımızın gözaltı sürelerinin bu gün dolduğunu da belirtelim. Öğleden sonra tahmin ediyoruz ki mahkemeye çıkacaklar fakat halen gelmediler. Biz de burada çalışan emekçi arkadaşlarımızla ve sendika üyesi arkadaşlarımızla, başkanlarımıza karşı halkımızı duyarlılığa davet ediyoruz. Bizler mahkemeye kadar yürüyüş yapmak istedik. Ancak güvenlik ve emniyet güçlerinin bu konu da özellikle olumuz tavırları nedeniyle arkadaşlarımızın adliye doğru yürüyüşlerine izin vermeyeceklerini ifade ettiler. Emniyet güçlerinin ve polis güçlerinin bu tutumlarını protesto ediyoruz. Gösterilen tutum insani değildir.  Emniyet güçlerinin sadece iktidar çevresinin talimatlarına kendilerini açık tutması kabul edilemez.Toplumun diğer çevreleri, dinamikleri de var bu kentte” ifadelerini kullandı.


Yapılan uygulamalara tepki olarak, ortak alınan ‘5 Dakika Yaşamı Durdurma’ eyleminin her gün sat 15.00’da yapılacağını belirten Uyanık, emniyet güçlerinin bu tutumunu protesto etmek için belediye çalışanları ve sendika üyeleri saat 15.00’daiş bırakma eylemini adliye binası önünde yapacaklarını söyledi.

 

Açıklamanın ardından çalışanlar işlerine devam etmek üzere belediyeye geçti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler