1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eşbaşkan Kışanak,resim sergisine katıldı
Eşbaşkan Kışanak,resim sergisine katıldı

Eşbaşkan Kışanak,resim sergisine katıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Paris'te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in ölüm yıldönümlerinde yapılan resim sergisine katıldı.

A+A-
Türkiye'de 94 cezaevinde bulunan tutuklular Suriye direnişine katkıda bulunmak için resim yaptı. Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'e adanan sergi Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı.
 
Farklı temalarda işlenmiş 300 yağlıboya tablonun yer aldığı sergiden elde edilecek gelir Suriye halkına gönderilecek. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi ile Diyar Tuhad Der'in desteklediği sergiyi çok sayıda kişi gezdi.
 
Açılışta konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, tutsakların Sakine Cansız'lara adadığı serginin gelirinin Suriye devrimine katkı sağlaması açısından çok anlamlı olduğunu söyledi. Kışanak, "Özgürlük hayalleri hiçbir zaman tutsak olamaz. Sakine'nin özgürlük tutkusu, özgürlük hayalleri ve özgürlük umudu çok büyüktü.
 
Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi bile onu tutsak alamadı. Bugün bu tuallerde de aynı heyecanı görüyoruz. Bunların belki geçici olarak tutsak olmalarından bahsedebiliriz. İdealler sanatla buluştu. Bu düşünceler bu hayaller Kobane'de bir kadın devrimine dönüştü. Bizim ideallerimiz kanatlanmış bir kuş gibidir. asla tutsak alınamaz. Umuyoruz ki pek yakında fiziki olarak da aramızda olurlar" dedi.
 
Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki sergi 19 Ocak'a kadar açık olacak.
 
(BE-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT