1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eşbaşkan hakkında dava açıldı
Eşbaşkan hakkında dava açıldı

Eşbaşkan hakkında dava açıldı

Haber Merkezi - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Emine Ayna hakkında, "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddialarından 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

A+A-

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Ayna hakkında hazırlanan iddianame, Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.


İddianamede, 5 yıl önce Mardin bağımsız milletvekili olan Ayna'nın, KCK/TM yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla Mardin'de yakalanarak tutuklanan BDP'li yöneticilere destek vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında açıklama yaptığı belirtildi.


Ayna'nın, açıklamasında PKK lideri Abdullah Öcalan'ın görüş ve düşüncelerinin benimsenmesi telkininde bulunduğu ve PKK/KCK'yı övdüğü kaydedilen iddianamede, şüphelinin halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip kesimini, toplumun diğer kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği iddia edildi.


İddianamede, Ayna hakkında "terör örgütü propagandası yapmak", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası talep edildi.


Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ayna'nın, ikamet ettiği Diyarbakır'da talimatla ifadesinin alınmasını istedi.


Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifadesine başvurulan Ayna, "Yaptığım konuşmada suç unsuru yoktur. İfade özgürlüğü kapsamındadır. Beraatimi talep ediyorum" dedi.  Rûdaw

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler