1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eşbaşkan adayları güney'in renkleri sergisinde
Eşbaşkan adayları güney'in renkleri sergisinde

Eşbaşkan adayları güney'in renkleri sergisinde

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, "Güney'in Renkleri" adlı sergisini dolaştı.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Fotoğraf Sanatçısı İsmail Şemziny'in Erbil sınırları içerisindeki doğal, sosyal ve kültürel yaşamı konu edinen "Güney'in Renkleri" adlı sergisini dolaştı.
 
Kışanak ve Anlı'yı Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ile Kültür ve Turizm Müdürü Cevahir Sadak karşıladı. Sanatçı Şemziny eşbaşkan adaylarına refakat ederek sergideki fotoğrafların hikayesini anlattı. Şamziny, Diyarbakır ve Hewler'deki fotoğraf sanatçıları arasında bir iletişim köprüsü oluşturmak amacıyla çektiği beğeniye sunduğunu belirtti. Kandil ve Soran bölgesinin fotoğraflarını da çeken sanatçı, "Barış sürecinden önce bu coğrafyada savaş vardı. Yaşanan çatışmalar sadece insanı değil bu fotoğraflarda görünen güzelim doğayı da tahrip ediyordu. Özellikle doğanın korunması için bir duyarlılık yaratmak amacıyla bu sergiyi açtım" dedi.
 
"Sayın İsmail Şemzîny Diyarbakır'a hoş geldiniz. Elinize, yüreğinizi sağlık" diyen Fırat Anlı bu tür etkinliklerin önemine değindi. "Kuzeyi, Güneyi, Doğusu ve Batısı ile Kürdistan çok güzeldir" diyen Anlı," Kürtler arasındaki yakınlaşma ve dayanışmayı sağlıyor. Kürdistan bizim ana yurdumuzdur" dedi. Anlı ayrıca Şemziny'e teşekkür ederek sergiyi Ortadoğu'daki ülkeleri dolaştırması için öneride bulundu. Anlı,"Ülkemizin de her yöresinden fotoğraflar çekerek, tümüyle birlikte bir Kürdistan sergisi olarak dünyayla paylaşabilir" diye konuştu. Şemziny Anlı ve Kışanak'a eserlerinden birer adet hediye etti.
 
33 yaşındaki sanatçı aynı zamanda gazeteci. Haber yapmak için gittiği yerleri fotoğraflayarak, doğa ve insan ilişkisini öne çıkartmış. Doğa, insan ve kültürel yaşamın ölümsüzleştiği 30 fotoğraftan oluşan sergi 2 gün devam edecek. 

HABERE YORUM KAT