1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlardan fabrikalara 8 Mart ziyareti
Eş Başkanlardan fabrikalara 8 Mart ziyareti

Eş Başkanlardan fabrikalara 8 Mart ziyareti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde tekstil fabrikalarında çalışan kadınları ziyaret ettiler.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları Günü öncesinde Ekojin Atölyesi, Jiber Tekstil Fabrikası ve Açılım Giyim Sanayi’ye giderek, kadınların 8 Mart’ını kutladılar.

Eş Başkanlar, ilk olarak kadın emeğini ortaya çıkarmak amacıyla açılan ve daha çok yöresel kıyafetlerin üretilip satıldığı Ekojin Tekstil Atölyesi’ni ziyaret edip, kadınlarla bir araya geldiler. Karanfil dağıtıp kadınlarla sohbet eden Eş Başkanlar, atölyeden çeşitli kıyafetler satın aldılar.

Kadınlarla birlikte yemek yediler

Ardından Ergani Yolu üzerinde faaliyet yürüten Jiber Tekstil Fabrikası ile Urfa Yolu üzerinde üretim yapan Açılım Giyim Sanayi’ne giden Eş Başkanlar, emekçi kadınların 8 Mart’ını kutlayıp, karanfil dağıttılar. Daha sonra Jiber Tekstil Fabrikası’nda çalışan kadınlarla yemekhanede yemek yiyen Eş Başkanlar, kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştılar. Kadınlar, Eş Başkanlarla sohbet edip sık sık hatıra fotoğrafı çektirirken, Eş Başkanlar da yarın saat 12.00’da İstasyon Meydanı’nda yapılacak mitinge kadınları davet ettiler. Kadın istihdam eden işyeri sahiplerine “Mor Bayrak” takdim ettiler.

Broşürler dağıttılar

Eş Başkanlara fabrika ziyaretlerinde eşlik eden Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışanları ile Büyükşehir Belediyesi Kadın Meclisi üyeleri de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesini, anlam ve önemini anlatan broşürler, 8 Mart’ı kutlayan afişler ve üzerinde “Jınên Azad Jiyana Azad” yazılı rozetleri kadınlara dağıttılar.

Büyükşehir’de çalışan kadınlar yarın idari izinli sayılacak

 

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yarın tüm kadınların idari izinli sayacağını bildirdi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca tüm kadınların ulaşım hizmetinden ücretsiz yararlanacağını duyurdu. 

HABERE YORUM KAT