1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eş Başkanlardan Anadil Günü Mesajı
Eş Başkanlardan Anadil Günü Mesajı

Eş Başkanlardan Anadil Günü Mesajı

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Ahmet Türk ve Februniye Akyol Akay, 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

A+A-

Eş Başkanların Kürtçe ve Türkçe yayınladığı mesaj şöyle: 

Dil, insan yaşamını toplumsallaştıran ve anlamlı kılan en önemli araçların başında gelir. Yüzyıllar boyunca doğadan süzülerek oluşturulan dil, toplumun tüm kutsallıklarını ve deneyimlerini içerisinde barındırır. Dolayısıyla dilin yasaklanması demek tüm insan yaşamının yasaklanması demektir. Anadiliyle düşünemeyen, konuşamayan ve yaşayamayan her toplum değerlerinden ve tarihinden uzaklaşarak yok olmaya mahkumdur. Bu nedenle diyoruz ki dilin yasaklanması aynı zamanda insanlığın soykırımı ve tarihin yok edilmesidir.

Her dil insanlık tarihinin bir rengidir. Genelde Mezopotamya özelde ise Mardin kentimiz farklı dillerin bir arada yaşadığı rengarenk bir cennet bahçesidir. Bu da farklı dillere sahip toplumların onurlu bir yaşamı bir arada yaşama kültürüyle kurabileceğinin kadim ve güzide örneğidir. Bu inanç ve bilinç ile Dünya Anadil Günü bütün halklara kutlu olsun diyoruz.

Yek ji amurê jiyana mirov û civakê dike yek û watedar dike ya herî sereke ziman e. Zimanê her civakê bi sal û zeman ji xwezayê dilop dilop tê avakirin û hemû pîroziyên civakê di nava xwe de dihevine. Qedexekirina ziman qedexekirina hemû jiyana mirov û civakê ye. Civaka kû bi zimanê xwe nefikire ne axive û jiyan neke ew civak wê teqez ji nirxen xwe û giyana diroka xwe dûr bikeve û winda bibe. Ji ber ve yekê em dibêjin qedexekirina ziman qirkirina civakê û diroka mirovahiyê ye. Her ziman rengeki diroka mirovahiyê ye. Bi gelemperî erdnîgariya Mezopotamya û teybetî ji warê qedîm Mêrdîn ji bo zimanên cuda weki bihûştekî pirreng e. Ev mînak ji li me dide nîşandan kû civakên xwedî zimanên cuda ne dijminên hev in û dikarin bihevre jiyanek bi rûmet avabikin û jıyan bikin. Bi ve bîr û baweriyê em roja zimanê dayîkê li hemû gelên cihanê pîrozdikin.

HABERE YORUM KAT