1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar ve STK'lar Suriçi'nde incelemelerde bulundu
Eş Başkanlar ve STK'lar Suriçi'nde incelemelerde bulundu

Eş Başkanlar ve STK'lar Suriçi'nde incelemelerde bulundu

Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, milletvekilleri ve STK temsilcileriyle, 4 gündür sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur ilçesine giderek incelemelerde bulundu.

A+A-

 İlçede hayatın normale dönmesi için görüşmelerde bulunan Eş Başkanlar ve STK temsilcilerinin, sokağa çıkma yasağı nedeniyle biriken çöplerin toplanması için yaptığı görüşmeler sonuç verdi. İlçede çöpler Belediyemizin çalışmalarıyla toplanmaya başlandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (DESOB) Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, CHP Diyarbakır milletvekili adayı Naci Sapan, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Aydın, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Ömer Önen ve Gülşen Özer, Diyarbakır Ticaret Borsası, Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) ve MAZLUM-DER temsilcileri, 4 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesinde incelemelerde bulundu.

Görüşmenin ardından biriken çöpler temizlenmeye başlandı

Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı cadde ve sokakları dolaşan Eş Başkanlar, milletvekilleri ve STK temsilcileri, Sur ilçesindeki sokak ve mahallelerde biriken, halkı sağlığını tehdit eden çöplerin toplanması için görüşmelerde bulundu. Görüşmenin olumlu sonuçlanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi temizlik araçları ve ekiplerinin ilçeye girişine izin verildi. Ekipler, çöpleri toplamak için ilçede çalışmalara başladı. 

İlçeye girişteki polis barikatlarının ve sokağa çıkma yasaklarının tümüyle kaldırılması istendi

Dün akşam saat 20.00’da Cevat Paşa, Cemal Yılmaz ve Dabanoğlu Mahallesi’nde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığına dikkat çeken Eş Başkanlar, milletvekilleri ve STK temsilcileri, buna rağmen Sur ilçesinin ana girişlerinde polis barikatının kaldırılmadığını, bunun halkın kendi mahallesine rahat giriş çıkış yapmasını engellediğini ifade ederek, polis barikatının kaldırılmasını istediler. Eş Başkanlar, milletvekilleri ve STK temsilcileri, tüm kentin ve özellikle Sur halkının beklentisinin sokağa çıkma yasaklarının tümüyle kaldırılması yönünde olduğunu, ilçede hayatın bir an önce normale dönmesi gerektiğini kaydettiler.

Vatandaşlar: Yasak kaldırılsın

Eş Başkanlar ve STK temsilcileri, daha sonra yasağın kaldırıldığı cadde ve sokaklarda yurttaşlarla sohbet ettiler. 4 gündür elektriğin olmadığı ve suyun akmadığını ifade eden vatandaşlar, sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Eş Başkanlar ve STK temsilcilerinden girişimde bulunmasını istediler.

Bazı sokaklara giriş izni verilmedi

Eş Başkanlar ve STK temsilcilerinin, bazı sokaklara girmesine “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmezken, Surların dış tarafına askerlerin zırhla araçlarla konumlandıkları, iç sokaklarda ise özel hareket timlerinin araçlarıyla bulunduğu görüldü. Yasağın kaldırıldığı cadde ve sokaklarda işyerlerinin kepenklerinin kapalı olduğu gözlenirken, Eş Başkanlar ve STK temsilcileri, incelemelerin ardından ilçeden ayrıldı.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler