1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar ve milletvekillerinden kayyuma tepki
Eş Başkanlar ve milletvekillerinden kayyuma tepki

Eş Başkanlar ve milletvekillerinden kayyuma tepki

Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçe belediyelerinin de aralarında bulunduğu DBP’li 24 belediyeye kayyum atanması üzerine açıklama yapan belediye eş başkanları ve milletvekillerine polis müdahale etti.

A+A-

Müdahale sırasında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, “AKP'nin yönetime el koyma hakkı var; ama bizim iki cümle söz söyleme hakkımız bile yok. Bunun adı demokrasi değil faşizmdir, bu darbedir.” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Selim Kurbanoğlu, Bağlar Belediye Eş Başkanları Birsen Kaya Akad ve Eşref Güler, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Aydın, Sur Belediyesi Eş Başkan Vekili Azize Değer Kutlu, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ile Feleknas Uca, DBP Sur İlçe binası önünde DBP’li 24 belediyeye kayyum atanmasına ilişkin basın açıklaması yaptılar.

İlk konuşmayı yapan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan, DBP’li 24 belediyeye atanan kayyumlar aracılığıyla belediyelerin denetim altına alınmak istendiğini kaydetti. “Kayyumları hiç bir şekilde kabul etmiyoruz. Bu halkımıza geliştirilen bir darbedir.” diyen Aslan, şunları söyledi: “AKP, 15 Temmuz’da askeri darbe adı altında halkları sokağa çekme, halkları demokrasi nöbetleri ile alanlara çağırma gibi tutumları girerken, bugün halkımızın, yöneticilerimizin, siyasetçilerimizin bir basın açıklaması yapmasına dahi müsaade etmemektedirler. Bizler halkın demokratik bir şekilde seçmiş olduğu belediyeleri sonuna kadar savunacağız.”

 ‘AKP’nin yönetime el koyma hakkı var, bizim iki cümle söyleme hakkımız bile yok’

Aslan’ın ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın daha ilk cümlesinde polisin tazyikli suyla müdahalesi başladı. Müdahale altında konuşan Kışanak, "AKP'nin yönetime el koyma hakkı var; ama bizim iki cümle söz söyleme hakkımız bile yok. Bunun adı demokrasi değil faşizmdir, bu darbedir. Yönetimin kararını beğenmeme hakkımız var, yönetimin kararını eleştirme hakkımız var. Bu hakkımızı kimse gasp edemez, burası partimizin ilçe örgütüdür. Burada açıklamamızı yapıyoruz. AKP hükümeti darbe yapmak istiyor, darbe meşru değildir, demokratik haklarımızı sonuna kadar koruyacağız." dedi.

Açıklama polis müdahalesi nedeniyle daha ilk dakikalarında sona ererken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Bayrak gözaltına alındı.

HABERE YORUM KAT