1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar tiyatrocularla buluştu
Eş Başkanlar tiyatrocularla buluştu

Eş Başkanlar tiyatrocularla buluştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun (DBŞT) düzenlediği 3. Amed Tiyatro Festivali’nde “Masîreşa Bîçuk” ve “Davul Tozu” adlı oyunlar sahnelenirken, Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, festivale katılan sanatçılarla bir araya geldi.

A+A-

3. Amed Tiyatro Festivali, altıncı gününde tiyatro oyunlarıyla devam ediyor. Festival kapsamında Rûgêş Kırıcı’nın yönettiği, Samed Bahrengi’nin “Küçük Kara Balık” adlı eserinin Kürtçe uyarlaması olan, Masîreşa Biçûk adlı oyun çocuk izleyiciyle buluştu.

Teatra Jiyana Nû’nun Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi Salonu’nda sahnelediği oyuna, velileriyle birlikte gelen çocuklar büyük ilgi gösterdi.

Bir zamanlar annesiyle ırmakta yaşayan küçük bir kara balığın hikayesinin anlatıldığı oyunda, küçük kara balığın, çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası irdeleniyor.

‘Davul Tozu’ Diyarbakır’da

İstanbulimpro oyuncuları da, “İçinizden dönüp duran saçmalık duygusunu çok iyi biliyoruz. Oradan geliyoruz” sloganıyla anlattıkları “Davul Tozu” adlı doğaçlama tiyatro oyunu DBŞT Salonu’nda sahneledi. Oyunu, Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile birlikte çok sayıda kişi izledi.

Oyun öncesi herhangi bir hazırlık yapmadan tamamen doğaçlama performans sergileyen Koray Tarhan ve Burak Tamdoğan, izleyicilerden eş anlamlı bir Kürtçe kelime söylemelerini istedi. Bir izleyicinin hem acı hem de sivri anlamına gelen “Tûj” kelimesinden yola çıkan sanatçılar, bilinmeyen bir ülkedeki sarayda geçen olayları doğaçladı.

Oyunun ardından Cizre Belediyesi Eş Başkanı Leyla İmret ve DBŞT Oyuncusu Vural Tantekin, sanatçıları çiçek ve plaket vererek kutladı.  Oyuncu Koray Tarhan, daha önce Diyarbakır’a gelerek, DBŞT oyuncularıyla yapmış oldukları doğaçlama atölyesini hatırlatarak, festivale davet edilmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Eş Başkanlar sanatçılarla bir araya geldi

Festival devam ederken Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, festivale katılan sanatçılarla Hevsel Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. Sanatçılarla sohbet eden Eş Başkanlar, sanatçıları Diyarbakır’da görmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, önümüzdeki süreçte festivalin daha güçlü biçimde devam edeceğini belirtti.

Öte yandan festival kapsamında Rojava’dan gelerek, oyun sahneleyecek olan Yekta Tiyatro Topluluğu’nun sınırdan geçişine izin verilmemesi DBŞT tarafından kınandı.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler