1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar STK temsilcileri ve muhtarlarla buluştu
Eş Başkanlar STK temsilcileri ve muhtarlarla buluştu

Eş Başkanlar STK temsilcileri ve muhtarlarla buluştu

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, sivil toplum örgütü temsilcileri, Barış Anneleri, muhtarlar ve din alimleriyle iftar yemeğinde buluştu.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Kaplan City Park’ta sivil toplum örgütü temsilcileri ve muhtarlarla iftar yemeğinde buluştu.

İftara, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, HDP ve DBP İl Eş Başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, Barış Anneleri, meclisi üyeleri, muhtarlar ile din alimleri katıldı. STÖ temsilcileri ile muhtarları kapıda karşılayan Eş Başkanlar, yemek sırasında da misafirleriyle tek tek ilgilenerek sohbet etti. 

‘Barışa, çözüme ve kardeşliğe vesile osun’

İftar buluşmasında konuşan Eş Başkan Kışanak, yitirilen canlara, yıkılan şehirlere ve yaşanılan büyük acılara dikkat çekerek, herkesin derinden üzüntülü olduğu bir dönemden geçildiğini kaydetti. Ramazan  Ayı’nın barışa, çözüme ve  kardeşliğe vesile olmasını dileyen Kışanak, “Acıların son bulduğu, ölümlerin olmadığı, herkesin evinde yas değil huzurun olduğu bir ortamda Ramazan Ayı’nı ve bayramını karşılayalım.” dedi. Oruç tutarken, dua ederken her şeyden önce barışı ve huzuru dilediklerini kaydeden Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mübarek ayda hepimizin duaları mazlumdan yanadır. Allah mazlumun hakkını zalime bırakmasın. Bugün ve tüm Ramazan Ayı boyunca iftarlarımızı açtığımızda barış, özgürlük ve çözüm için dua edeceğiz.”

‘İnsanlar barış için dua ediyor’

Ardından konuşan Eş Başkan Fırat Anlı ise Ramazan Ayı’nın rahmet ayı olduğunun altını çizerek, “İnşallah Ramazan'ın hayrı kentimizi sarar ve herkes hayrından nasibini alır. Allah birliğimizi güçlendirsin, Allah Ramazan’ı kardeşlik, barış, özgürlüğe vesile eylesin. Bugün Diyarbakır ve bölgede yüz binlerce insanımız, ellerini barış, özgürlük ve onurlu bir yaşam için kaldırmışlar ve dua ediyorlar. Allah dualarımızı kabul etsin. Bu mübarek günde insanlar ölmesin, herkes yerinde dursun, bu isteğimiz inşallah olur. Zor bir dönemden geçiyoruz; ama her karanlığın sonunda aydınlık var. Bu umutla Allah bize huzur, birliktelik versin.” şeklinde konuştu.

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de çok zor bir dönemden geçildiğinin altını çizerek, fitre ve zekatların Sur, Cizre, Nusaybin ve Yüksekova’da evleri yıkılan halka gönderilmesini istedi. Tuncel, “Bu hayatta dayanışmadan başka bir şans yok.” dedi.

HABERE YORUM KAT