1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar, Kürt Gazeteciler Günü'nü kutladı
Eş Başkanlar, Kürt Gazeteciler Günü'nü kutladı

Eş Başkanlar, Kürt Gazeteciler Günü'nü kutladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Kürt Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladıkları mesajda, büyük bedeller ödeyerek bugünlere gelen Kürt basınının “Gazeteciler Günü”nü kutladı.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Kürt Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladıkları mesajda, Kürt siyasi hareketi gibi büyük bedeller ödeyerek  bugünlere gelen Kürt basınının “Gazeteciler Günü”nü kutladı.
 
Mesajda, ilk Kürt gazetesinin yayınlanmasının üzerinden 117 yıl geçtiğine dikkat çekilerek, Kürt basınının halkın aydınlanma, bilinçlenme, özgürleşme ve uluslaşma sürecinde büyük rol üstlendiği vurgulandı.
 
Kürt basınının en fırtınalı dönemlerde bile halkın doğru bilgilendirme hakkından taviz vermeyerek, görevini yerine getirdiğini, bu uğurda gözaltı, işkence, baskı, sansür ve infazlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekilen mesajda, “Kürt basınının Ape Musa'nın dediği gibi Kürt halkının tüm yaşadıklarının tanığı, sanığı ve mağduru” olduğu ifade edildi.
 
Mesajda, Kürt basınının özgürlükçü ve kararlı tavrıyla hakların sesi olmayı başardığı belirtilerek, “Kürt basını bugün dikkate alınır bir duruma gelmişse, bunda bu uğurda mücadele veren binlerce basın emekçisinin ödediği bedel ve emek sayesinde olmuştur” denildi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT