1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar katliamda yaralananları ziyaret etti
Eş Başkanlar katliamda yaralananları ziyaret etti

Eş Başkanlar katliamda yaralananları ziyaret etti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri ve Eş Başkan Gültan Kışanak, Suruç’a giderek katliamın yaşandığı Amara Kültür Sanat Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

A+A-

Eş Başkan Demirtaş, milletvekilleri ve Kışanak, daha sonra Urfa’da çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, il ve ilçe belediye eş başkanlarıyla Suruç’a giderek katliamın gerçekleştiği Amara Kültür ve Sanat Merkezi önünde açıklamalarda bulundu. Açıklamadan önce patlamada yara almadan kurtulan gençler, Eş Başkanımız Gültan Kışanak ile görüştü. Gençlerin “birçok arkadaşımızla Kobanê’ye gitmek için Suruç’a geldik. Şimdi sayımız oldukça azaldı ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmadan geri döneceğiz” şeklinde konuşmaları duygulu anların yaşanmasına sebep oldu.

Daha sonra Amara Kültür Merkezi’nde yapılan açıklamaya binlerce kişide katılırken, alanın güvenliğini yurttaşların sağladığı görüldü. Açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Amara Kültür Merkezi’nde patlatılan bombanın kalplerinde patlatılan ilk bomba olmadığını belirterek, “Bugünde etrafımıza zulüm kaleleri kurulmak isteniyor. Halklar da omuz omuza vererek bu zulüm kalelerini yıkacaktır." şeklinde konuştu.

Devletin çok ciddi bir güvenlik zafiyeti olduğuna dikkat çeken Demirtaş, herkesin bulunduğu yerlerde tedbirini sağlaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın patlama günü Kıbrıs'ta olduğunu ve gezisini yarıda bırakarak ülkeye dönmediğini hatırlatan Demirtaş, "Ama Suudi Arabistan Kralı öldüğünde aynı Cumhurbaşkanı yurtdışı gezisini yarıda bıraktı ve Türkiye'de yas ilan etti. Ülkenin Cumhurbaşkanı hala yaşamını yitirenlerin ailesine baş sağlığı dilemiş değil, 'Allah rahmet eylesin' demiş değil. Çünkü IŞİD üzülsün istemiyor. İşte IŞİD'i besleyen zihniyet bu zihniyettir. Nerdeyse HDP'yi pkk ilan edecek ama IŞİD'e dönük tek bir tepki yok.

 

IŞİD'in başı okşanıyor. Burada 32 genç katledildi; ama 2 gündür bu örgüte dönük tek bir girişim yok. Neredeyse bu katliamdan HDP'yi sorumlu tutacaklar. Bir yıl içerisinde 10 bin HDP'li tutukladınız. Eğer samimiyseniz bu ülkedeki DAİŞ hücrelerine operasyon yapın. Adana, Konya, Adıyaman, Urfa ve İstanbul'dan DAİŞ'e transit aracı gibi eleman kazandıran örgütler var. Davutoğlu 'Elinizde belgeler var mı' diye soruyor. Buyurun beraber Ceylanpınar'daki TİGEM'e gidelim, Akçakale'ye gidelim. Bakalım orada neler oluyor. Eğer orada yaşanılanlardan haberin yoksa ülkede neler olup bittiğinden haberi olmayanların ülkeyi yönetme şansı olmaz, ya da haberleri vardır, varsa bu daha kötü." dedi.

Eş Başkanlar Urfa’da yaralıları ziyaret etti

Yapılan açıklamanın ardından Eş Başkanlar, Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi ve M. Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Patlamada yaralı olarak kurtulanlarla bir süre sohbet eden Eş Başkanlar, ayrıca yaralıların durumuna ilişkin hastane yetkililerinden bilgi aldı. Hastane ziyaretlerinde bazı yaralılar Eş Başkanları alkışlarla karşıladı. Yine ziyaret esansında hastanelerde bulunan hasta yakınları da Eş Başkanlara yoğun ilgi gösterdi. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler