1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar iftarlarını yurttaşlarla açtı
Eş Başkanlar iftarlarını yurttaşlarla açtı

Eş Başkanlar iftarlarını yurttaşlarla açtı

Eş Başkanlar Kışanak ve Anlı, Ramazan ayının ilk günü iftarlarını Şeyh Sait Meydanı’nda yurttaşlarla birlikte açtı.

A+A-

Eş Başkanlarımız konukları, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Diyarbakır Milletvekillerini çadırın önünde karşıladı. Yurttaşlarında iftar çadırına ilgisi yoğun oldu.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımızın, Batıkent Meydanı, Ulu Camii önü, Şeyh Sait Meydanı (Dağkapı) ve Dicle Üniversitesi olmak üzere kentin 4 ayrı noktasına iftar çadırı kurdu. Her gün 2 bin kişiye 4 çeşit sıcak yemek dağıtan çadırların konukları HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, HDP Diyarbakır Milletvekilleri, İlçe Belediye Eş Başkanları, HDP ve DBP İl Eş Başkanları oldu. 

Eş Başkanlarımız Kışanak ve Anlı, konuklarını kapıda karşıladı. Eş Başkanlar, halkın yoğun ilgisi ve alkışlarıyla sıraya girerek tablette yemeklerini alarak iftar saatini beklemeye başladı. Şeyh Sait Meydanı’ndaki iftar çadırına halkın da ilgisi büyük oldu. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımız bu yıl Ramazan ayında yeni bir uygulama başlatarak iftar çadırındakilere meyan kökü (Ava Suse) ikram etti.  Eş Başkanlar, iftarlarını yurttaşlarla birlikte açtı. İftar çadırından ayrıldığı sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Ramazan ayının herkese huzur ve barış getirmesi temennisinde bulundu. 

Koalisyon tartışmalarına değinen Demirtaş, koalisyonu kurma görevinin seçimlerden birinci çıkan partide olduğunu belirterek, "Teamül gereği Cumhurbaşkanı seçimden birinci çıkmış partinin bir milletvekiline hükümeti kurma görevi verir. Yasal değildir ama uygulama gereği bu böyledir. Bu görevi alan partinin milletvekili de seçimden ikinci çıkmış partiye gider ilk olarak ve koalisyon teklif eder. Bu da teamül gereğidir. Yani bu isimlendirirsek AKP ile CHP, teamüller gereği ilk koalisyon görüşmelerini yapması gereken partilerdir. Bizde diyoruz ki bu iki parti, temel prensiplerde bizim de benimsediğimiz, bizimde savunduğumuz, partimizi de kucaklayabilecek temel ilkelerde anlaşabilirlerse biz böylesi bir koalisyonun çalışabilmesi için, hızlı çalışması için dayanışma içerisinde oluruz, destek sunarız diyoruz" dedi. 

Koalisyonun baz alacağı ilkelerin, kendileri için hassas noktalar olduğunu kaydeden Demirtaş, "Bakanlık, koltuk paylaşımı mevzusu değildir. Örneğin, yeni Anayasa demokratik, çoğulcu, kapsayıcı bir Anayasa yapılacak mı? Bu ilkelerde anlaşma, uzlaşma olacak mı? Çözüm süreci, demokratik barış süreci kesintiye uğramadan müzakereye dönüştürülüp, hızla kalıcı barışa ulaşacak mı? Toplumdaki güvenlikçi yasalar yerine özgürlükçü, demokratik yasalar yapılabilecek mi? Seçim barajı, meclis iç tüzüğü demokratikleştirilecek mi? Bütün bunlar ilkelerdir. İnsan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, çevre, doğa, ekoloji meselesi, bunlar hepsi yaklaşımlardır.

AKP, CHP ilkelerde uzlaşacaklarsa, bütün bu ilkelerle ilgili ne diyor? Ortak hükümet programı çıkaracaklarsa, koalisyon protokolü hazırlayacaklarsa duymak istiyoruz. Eğer bizim ilkeleri de kapsar, onu da kucaklayacak genişlikte olursa biz öyle bir hükümet programının başarısı için destek sunar, dayanışma içerisinde oluruz. Bu sorumluluğumuzun gereğidir. HDP'ye oy veren herkes bunlar için oy vermiştir. HDP'ye oy veren herkes bu ilkeler hayata geçsin diye oy vermiştir" diye söyledi. 

Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Demirtaş, “Koalisyondan korkmamak lazım. Koalisyonlar felaket değil, tek başına bir kişinin ülkeyi yönetmesi felakettir. Koalisyon demokrasi kültürünün, birlikte çalışma kültürünün, birlikte yaşama kültürünün, birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesinin fırsatıdır aynı zamanda. Seçim öncesi açıklamalarımız neyse, seçim sonrası da açıklamalarımız, ilkelerimiz aynıdır.

Nasıl bir hükümet çıkarsa çıksın, bir savaş hükümeti bu ülkede görev yapamayacaktır. İçerde ve dışarıda savaşı dayatan hükümet parlamentoda çalışamayacaktır. Halk bu seçimlerde diyalogla ülkeyi yönetin diye partilere oy vermiştir. Buradan bir savaş koalisyonu çıkarmaya çalışanlar kesinlikle kaybedeceklerdir. Bu ülke savaş değil, barış istiyor. Toplum çatışma, gerilim değil, uzlaşma, güven, huzur istiyor. Bunun içinde elimizi taşın altına koyacağız" 

Demirtaş, bazı parti milletvekillerinin mikrofonu eline aldığı her yerde kendi partilerine hakaret ettiğini belirterek, "Bazı partilerin milletvekilleri özellikle kendilerine her mikrofon uzatıldığında, partimize hakaret ederek, partimizin meşrutiyetini tartışmaya açarak konuşmalarına başlıyorlar. Bunlara şunu söylemek istiyorum.

Eğer HDP barajı geçemeseydi, siz şu anda koalisyon falan tartışıyor olmayacaktınız, bizim sayemizde şu anda koalisyonu tartışıyorsunuz. Eğer barajı aşmamış olsaydık şu anda AKP'nin tahakkümü altında eziliyor olacaktınız. Koalisyonu değil, yeni genel başkanı tartışıyor olacaktınız. Muhtemelen genel başkanlarınız istifa sürecini yaşıyor olacaktınız ve siz yeni genel başkanlarını tartışıyor olacaktınız. Şimdi koalisyon tartışılıyorsa sayemizdedir. HDP'ye verilen oyların değerini biraz bilseniz, meşrutiyet kaynağının halk olduğunu idrak edebilseydiniz daha iyi olur"

İftar çadırından ayrılan Eş Başkanları, yurttaşlar yine alkış ve zılgıtlarla uğurladı. 

Okunma 58 defa

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler