1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar, emeği geçen herkese teşekkür etti
Eş Başkanlar, emeği geçen herkese teşekkür etti

Eş Başkanlar, emeği geçen herkese teşekkür etti

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması kararını mutlulukla karşılayan Eş Başkan Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, emeği geçen herkese teşekkür etti.

A+A-

Elbirliğiyle çalışılarak bu kararın alındığını kaydeden Eş Başkanlar, ‘Bundan sonra koruma, turizm altyapısını geliştirme ve aslına uygun restorasyon içinde elbirliğiyle çalışmak ve ortak hareket etmek gerekiyor.‘ dediler. Karar, Diyarbakır’da da büyük heyecan yarattı.

 

Kentin simgesi olan, üzerindeki yazıtlar, kitabeler ve kabartma figürlerle bir açık hava müzesini andıran 5 bin 700 metre uzunluğunda 12 metre yüksekliğindeki tarihi surlar ile özgün işlevini binlerce yıldır koruyan 700 hektarlık alanı kapsayan Hevsel Bahçeleri’nin,  “Dünya Mirası” olarak tescillenmesi ve koruma şemsiyesi altına alınması kentte büyük sevinçle karşılandı.

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı dosyasının karara bağlandığı UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’ndan gelen müjdeli haber üzerine kısa bir değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, tarihi kültürel mirasın dünya mirası olarak tescillenmesi sürecinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Belediye, valilik, kültür bakanlığı ve tüm kesimlerin elbirliğiyle çalıştığını vurgulayan Eş Başkanlar, toplantıda tüm ülke temsilcilerinin tek tek söz alarak, Surlar ve Hevsel Bahçelerinin dünya mirası olarak tescillenmesi gerektiğine ilişkin görüş belirttiklerine dikkat çektiler.

Kente ekonomik etkisinin olması bekleniyor

Kararın önemine ve sorumluluklarının daha da arttığına işaret eden Eş Başkan Kışanak ile Anlı, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçelerinin insanlığın mirası olduğunu, bu mirası gelecek kuşaklara aktarma sorumluluklarının olduğunu ifade ettiler. Söz konusu alanın korunması, aslına uygun olarak restore edilmesi ve kentin ekonomisinin gelişimi için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını kaydeden Eş Başkanlar, şunları söylediler: ‘Surların aslına uygun olarak restore edilmesi gerekiyor. Artık dünyanın gözü önünde olan bu kentin turizm altyapısını geliştirmek gerekiyor. Karar, turizm eksenli istihdamın artmasını ve kalkınmasını da sağlayacak.’ 

Elbirliğiyle çalışılarak bu kararın alınmasının sağlandığını kaydeden Eş Başkanlar, ‘Bundan sonra koruma, turizm altyapısını geliştirme ve aslına uygun restorasyon içinde elbirliğiyle çalışmak ve ortak hareket etmek gerekiyor. ‘ dediler.

‘Turizm bacasız fabrikadır’ diyen Eş Başkanlar, tarihi kültürel mirasın dünya mirası olarak tescillenmesinin kentin ekonomik anlamda gelişimine katkısının büyük olacağını sözlerine eklediler.

28 Haziran’da başlamıştı

UNESCO'nun söz konusu kararı aldığı toplantı 28 Haziran’da Almanya'nın Bonn kentinde başladı. 8 Temmuz’a kadar sürecek toplantının dün öğleden sonra yapılan oturumunda Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ele alındı. ICOMOS’un (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ne ilişkin hazırladığı 8 dakikalık slayt gösterisiyle başlayan oturumda, 26 ülkenin büyükelçisi, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillenmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı. Tüm elçilerin tek tek söz alarak olumlu görüş belirttiği toplantıda, Diyarbakır Surları hakkında görüş bildiren Sırbistan üyesi, sözlerini “Yaşasın Diyarbakır” diyerek tamamladı. Yapılan oylama sonucu Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne kabul edildi.

Karar, toplantının yapıldığı salonda ayakta alkışlanırken, ülkelerin üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı tebrik etti. Kararın ardından açıklama yapan Kışanak ve Anlı, UNESCO yetkililerine, adaylık sürecinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Canlı yayınlandı

Görüşmeler ve oylamalar www.39whcbonn2015.de/livewebcast.html ile diyarbakir.bel.tr web tv den ve bazı basın yayın organları tarafından canlı olarak yayınlandı. 

Günler öncesinden lobi yapıldı

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girip girmeyeceğine dair nihai kararın verildiği UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı, 28 Haziran’dan bu yana Almanya'nın Bonn kentinde devam ediyordu. Toplantıya 3 Temmuz’dan itibaren Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı da katılarak çeşitli görüşmelerde bulunuyordu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler