1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar AP’de görüşmeler yapıyor
Eş Başkanlar AP’de görüşmeler yapıyor

Eş Başkanlar AP’de görüşmeler yapıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri ve AP Sosyalist Grup Başkanı Gabi Zim

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, tutuklanan ve görevden alınan DBP’li belediye eş başkanlarının durumu ve yerel demokrasinin içinde bulunduğu kritik aşamayla ilgili Avrupa Parlamentosu’nda (AP) görüşmelerini sürdürüyor. 

Yıkımın boyutu ele alındı

Eş Başkanlar, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Gabi Zimmer ile görüştü. Görüşmelerde, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan Diyarbakır Surları ve Suriçi’nin çatışmalar nedeniyle yaşadığı yıkımın boyutları, yerel demokrasinin içinde bulunduğu kritik durum ele alındı.  Avrupa Konseyi Bölgeler ve Yerel Yönetimler Kongresi Sekreteryası ile yapılan görüşme sonucunda ise, şubat ayında Brüksel’de yapılacak dönem toplantısına DBP belediyelerini temsilen üç büyükşehir belediye eş başkanının da katılmasına karar verildi.

AP delegasyonu Diyarbakır’a gelecek

Yapılan görüşmeler sonucunda, Avrupa Parlamentosu’ndan bir delegasyonun yakın zamanda Diyarbakır’a gelmesi ve yaşanmakta olan süreci yerinde incelemesine karar verildi.

Eş Başkanların görüşmelerinin hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler