1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar 2 Temmuz’dan itibaren katılacak
Eş Başkanlar 2 Temmuz’dan itibaren katılacak

Eş Başkanlar 2 Temmuz’dan itibaren katılacak

Diyarbakır’ın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesine sayılı günler kaldı.

A+A-

Almanya'nın Bonn kentinde başlayan toplantıda, Diyarbakır’ın tarihi mirasının, “dünya mirası” olması için nihai karar verilecek. Adaylık dosyasının ele alınacağı toplantıya, 2 Temmuz tarihinden itibaren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı da katılacak.


Kentin simgesi olan, üzerindeki yazıtlar, kitabeler ve kabartma figürlerle bir açık hava müzesini andıran 5 bin 700 metre uzunluğunda 12 metre yüksekliğindeki tarihi surlar ile özgün işlevini binlerce yıldır koruyan 700 hektarlık alanı kapsayan Hevsel Bahçeleri’nin “Dünya Mirası” olarak tescillenmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı dosyasının görüşüleceği ve karara bağlanacağı UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı UNESCO'nun dönem sözcüsü olan Almanya'nın Bonn kentinde 28 Haziran’da başladı.


8 Temmuz’a kadar sürecek toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Alan Yönetimi, İmar, Dış İlişkiler ile Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Birimi’nden çok sayıda belediye çalışanı ile yöneticisi de katılarak, lobi faaliyetinde bulunuyor.

Alan Yönetim Başkanlığı tarafından hazırlanan tüm doküman ve yayınlar UNESCO delegasyonuna sunularak, destek isteniyor. Türkiye'nin de aralarında yer aldığı Cezayir,  Kolombiya, Finlandiya, Almanya, Hindistan, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Kore  Cumhuriyeti, Lübnan, Malezya, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Senegal, Sırbistan delegasyonunun başkanlarıyla temasa geçilerek, verilecek karar öncesi mirasın tanıtım çalışmaları yapılıyor. 


Eş Başkanlar 2 Temmuz’dan itibaren katılacak 


Diyarbakır’ın adaylık dosyasının görüşeceği toplantıya, 2 Temmuz’dan itibaren Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı da, Sur ile Yenişehir Belediyesi eş başkanları da katılacak.
Toplantıda ayrıca tehlike altındaki miras alanları da görüşülerek, Suriye, Irak ve Afganistan’daki saldırılar nedeniyle yıkılan ya da tahribata uğrayan miras alanları için devletlere çağrıda bulunulacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler