1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkandan ‘Elçi’nin katilleri bulunsun’ çağrısı
Eş Başkandan ‘Elçi’nin katilleri bulunsun’ çağrısı

Eş Başkandan ‘Elçi’nin katilleri bulunsun’ çağrısı

Koşuyolu Parkı’nda 357’inci kez bir araya gelen kayıp yakınları, bu haftaki eylemlerinde 28 Kasım 2015’te katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi soruşturmasının akibetini sordu.

A+A-

Eylemde konuşan Eş Başkan Fırat Anlı ile Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, katillerin bulunmasını istedi. İHD ve kayıp yakınları, adalet arayışlarının 357’inci haftasında da Koşuyolu Parkı’ndaydı.

 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için sürdürülen eylem, Suriçi’nde Dört Ayaklı Minare’nin yanında 28 Kasım’da katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’ye adandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, Barış Anneleri, kayıp yakınları, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile Baro yöneticilerinin katıldığı eylemde, Tahir Elçi’nin fotoğrafları ile “Böyle İhanet Görülmedi”, “Sizden Mi Korkacağım”, “Tahir Elçi Ölümsüzdür”, “Hepimiz Tahir Elçi’yiz”, “Em Lı Kujeran Dıgerın” dövizleri, Kürtçe ve Türkçe “Seni Unutmayacağız” pankartı taşındı.

Elçi: Bundan sonra sadece katiller bulunsun diyeceğim

Adalet arayışlarının adalet yerini bulana kadar süreceğini belirten İHD Şube Başkanı Raci Bilici’nin ardından konuşan Türkan Elçi, eşinin katledilmesinin üzerinden 15 gün geçtiğini, acıları anlatmak için uzun uzadıya konuşmanın bazen anlamsız olduğunu ve bundan sonra sadece “katiller bulunsun” sözcüğünü kullanacağını söyledi.

Elçi’nin ardından konuşan HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, “failler bulunsun” diye mücadele eden Tahir Elçi için adalet aramanın oldukça acı olduğunu belirtti. Birilerinin Elçi’nin katledilmesi olayının üstünü örtmeye çalıştığını; ama faili meçhullerin faillerinin belli olduğunu kaydeden Beştaş, Tahir Elçi ile ilgili şu an bir soruşturmanın yapılmadığına dikkat çekti.

‘Takipçisi olacağız’

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise ‘90’lı yılların karanlığının aydınlanması için mücadele eden Tahir Elçi’yi kaybetmenin acı verici olduğunun altını çizdi.

Hendek kazan gençlerin tümünün ‘90’lı yıllarda doğduğunu, birçoğunun yakınlarını kaybettiğini, bu nedenle öfkelerini anlamak gerektiğini ifade eden Anlı, ‘Eğer bu durum böyle sürerse birlikte ve eşit bir yaşamın hayalleri gerçekleşmeyecek. Bu ateş sadece bizi ve bizim kentimizi değil ülkeyi yakacak.” dedi.

Milletvekilleri ve insan hakları sözcüleri gibi kendilerinin de Kurşunlu Camii’nin yakılması ve Tahir Elçi’nin öldürülmesi olayıyla ilgili objektif bir heyetin inceleme yapmasını istediklerini belirten Anlı, şöyle konuştu: “Bunların ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu yüzden binlerce hafta da geride kalsa biz kayıpların davasının takipçisi olacağız. Bu sebeple ben Tahir Elçi şahsında tüm kayıplarımızın önünde saygıyla eğiliyorum.”

Tahir Elçi’nin tüm hukukçular, özellikle gençler için önemli bir rehber olduğunu ifade eden Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen de, Elçi’nin tüm yaşamını karanlık kalan faili meçhul dosyalara ayırdığını ve kendisinin de faili meçhul bir cinayete kurban gittiğini kaydetti. Özmen, Elçi’nin katilleri bulunana dek bu işin takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların sonunda kayıp yakınları, 5 dakikalık oturma eylemi yaparak adalet taleplerini yineledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler