1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eş Başkan Türk’ten Nusaybin için duyarlılık çağrısı
Eş Başkan Türk’ten Nusaybin için duyarlılık çağrısı

Eş Başkan Türk’ten Nusaybin için duyarlılık çağrısı

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’de devam eden çatışmalar sonucu yaşamını yitiren kişilerin cenazelerinin yerde kalmasının büyük bir vahşet olduğunu belirterek,

A+A-

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Nusaybin’de devam eden çatışmalar sonucu yaşamını yitiren kişilerin cenazelerinin yerde kalmasının büyük bir vahşet olduğunu belirterek, cenazelerin sivil toplum örgütleri gözetiminde kaldırılması ve İslam Dini’ne uygun bir şekilde defnedilmesi için toplumsal bir dayanışmanın oluşması için çağrıda bulundu.

DBP Mardin İl Örgütü, Nusaybin’de devam eden sokağa çıkma yasağı ve yaşanan çatışmalar sonucu yaşamını yitirenlerin cenazelerinin alınması ve ilçede inceleme yapılması konusunda yaptığı basın açıklamasında konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürt halkını sindirmeye ve gözdağı vermeye yönelik devreye konulan politikalar sonucunda tarihte eşi benzeri olmayan bir vahşet ile karşı karşıya kalındığını belirterek, “ Nusaybin’in yüzde seksenin yıkıldığı haberlerini alıyoruz. Buradaki siyaset Nusaybin’i ortadan kaldırmak ve Nusaybin üzerinden kontrol edilebilinir bir şehir yaratmak istiyorlar. Bir güvenlik şehrine dönüştürme yönünde çaba gösteriyorlar” dedi.

‘Nusaybin halkımıza kardeşleşmeyi gerçekleştirmeliyiz’
Evlerini terk etmek zorunda kalan Nusaybin’li ailelerin büyük bir mağduriyet yaşadığını ifade eden Türk, “ Biz parti olarak, kurum olarak halkımızla birlikte büyük bir dayanışma göstermeliyiz.

Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde bu dayanışmayı daha da güçlendirmeliyiz. Mardin’de, Kızıltepe’de diğer ilçelerde Türkiye’nin her yerinde bu insanlarımızla dayanışma içinde olmamız lazım. Nusaybin’den gelen halkımızla kardeşleşmeyi gerçekleştirmek durumundayız” diye konuştu.

‘Sivil toplum örgütleri gözetiminde cenazeler kaldırılmalı’ 
Devam eden çatışmalar nedeniyle sokaklarda birçok cenazenin olduğu yönünde bilgiler olduğunu aktaran Türk, “ Cenazelerin yerde kalması büyük bir vahşettir. Bu cenazelerin sivil toplum örgütleri gözetiminde alınması gerekiyor. Bu cenazelerin İslam Dini’ne uygun bir şekilde defnedilmesi gerekiyor.

Devlete, halkımıza ve bütün insanlığa sesleniyoruz. Bu cenazelerin kaldırılması için güçlü bir çabanın ve çalışmanın ortaya konulması gerekiyor” şeklinde konuştu.
‘Nusaybin’deki tahribatı yerinde görmek istiyoruz’
Sokağa çıkma yasağı döneminde yaşanan çatışmalar sonucu Nusaybin’de meydana gelen tahribatları yerinde incelemek istediklerini belirten Türk, konuşmasında şunları dile getirdi: “

Burada yaşananları dünya kamuoyuna iletmek ve bütün vicdan sahibi insanlarla paylaşmak için Nusaybin’e gidip manzarayı görmek konusunda talebimiz var. Arkadaşlarımız burada bir çalışma yapacaklardır. Nusaybin’de neler yaşandı. Nusaybin’de ki vahşet nedir, bunun ortaya konulması konusunda da reflekslerimizi ve çabalarımızı geliştirmiş olacağız.”

‘Dünyanın hiçbir yerinde insanlar 78 gün mahkum edilmemiştir’

Zor bir süreç yaşandığını hatırlatan Türk, konuşmasında şunları vurguladı:

“Halkımız şunu bilmeli ki susmakla, oturmakla bu olumsuz süreci ortadan kaldıramayız. Bunun için her konu da büyük bir duyarlılıkla bu sürecin içinde olmamız, bu sürece müdahil olmamız ve halkımızla dayanışma içinde olmamız gerekiyor Bütün dünyaya sesleniyoruz. Artık bu sokağa çıkma yasaklarıyla tamamıyla işgal edilmiş şehirlerin rahatlatılması konusunda vicdan sahibi insanların her kesin devreye girmesi gerekiyor.

Bu gün Nusaybin’de, Şırnak’ta, Gever’de 78 günden beri sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, insanlar perişan. Dünyanın hiçbir yerinde sivillerin mahkum edildiği, sivillerin hareketsiz kaldığı tarihi bir geçmişe rastlayamazsınız. “

HABERE YORUM KAT