1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eş Başkan Türk Cizre’de incelemelerde bulundu
Eş Başkan Türk Cizre’de incelemelerde bulundu

Eş Başkan Türk Cizre’de incelemelerde bulundu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, belediye başkanlarıyla birlikte Cizre’ye giderek incelemelerde bulundu.

A+A-

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile Mardin’in ilçe belediye eş başkanlarından oluşan heyet sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından sonra Şırnak’ın Cizre ilçesine giderek, incelemelerde bulundu.  İlk olarak Cizre HDP ve DBP ilçe örgütlerini ziyaret eden Türk ve beraberindekiler, daha sonra ilçe merkezinde esnaflarla ve yurttaşlarla görüştü. 

Heyet, esnaf görüşmesinden sonra heyet Cudi, Nur ve Yasef Mahallesi’ne geçerek burada incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardında Cizre HDP ilçe binasına geçen heyet adına Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk açıklama yaptı. Türk, Cizre halkıyla dayanışmak için geldiklerini belirterek, “ Yüreğimizle, kalbimizle her şeyimizle halkımızın yanında olduğumuzu göstermek için geldik” dedi.  Türk, yaşanan bütün vahşete rağmen halkın geleceğiyle ilgili kararlı ve iradeli bir duruş sergilediğini söyledi.  

Tahribatın giderilmesi için imkanlarımızı seferber edeceğiz

Yaşanan vahşetin ve zulmün iyi bilindiğini kaydeden Türk, “ Kürt halkı zaman zaman bunu yaşamıştır. Dersimde yaşamış. Sindirmeye, gözdağı ve ders vermeye yönelik bir anlayışı, tüm ağır vahşetin planlarını Cizre’de uyguladılar. Baskı ve şiddetle tarih boyunca bu yöntemlerle Kürt halkını susturacaklarını zannediyorlar. Oysa bunun mümkün olmayacağını tarih de gösterecektir. Halkımızda gösterecektir” diye konuştu. 

Cizre yaşananlardan sonra ağır bir tahribatın ortaya çıktığını ifade eden Türk, bu tahribatın giderilmesi için parti ve belediye olarak bütün imkanları sefer edeceklerini söyledi. 

‘Tarih ve vicdanlar bunları yargılayacaktır’ 

“Zulüm politikası tarih boyunca gördüğümüz yaşadığımız şeylerdir. Ama zulümlerin hiç biri bu gün tarih sahnesinde yoktur. Hepsi de halka hesap vermiştir” diyen Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bu gün de bu vahşeti yaşatanlar, bunun kararını verenler inanıyorum ki tarih önünde bir gün mutlaka suçlu duruma düşecektir. Tarih bunları yargılayacaktır. Vicdanlar bunları yargılayacaktır. Bu gün burada gözümüzle gördük. İnancımızı mücadelemizi geleceğimizi kaybetmeden burada dik duracağız, baskı ve zülüm ne olursa olsun bunun karşısında dimdik durmamız gerekiyor. Bunun mücadelesi veriyoruz. Halkımız büyük bedeler ödedi, acılar yaşadı. Keşke bu acıların hiç biri yaşanmasıydı, keşke ortak akıl yaratılsaydı. Bütün sorunlarımızı Kürt sorunu dahil diyalogla çözebilseydik.” 

Ortadoğu da Kürtlerin artık önemli bir aktör ve güç ve olduğunu vurgulayan Türk, Kürtleri susturmaya çalışan bir anlayışın olduğunu ve bunun sadece Cizre ilgili bir durum olmadığını aynı planların Rojava içinde yapılmaya çalışıldığını söyledi.  Türk, aynı planların yarın Başur içinde devreye konulmak istendiğine dikkat çekerek, “ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ortadadır. Diyor ki biz o zaman Irak’a girseydik, bunlar olmazdı. Bu bile bütün Kürtlere ne kadar düşman olduğunu açık ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT