1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan KONGRE yetkilileriyle görüştü
Eş Başkan KONGRE yetkilileriyle görüştü

Eş Başkan KONGRE yetkilileriyle görüştü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ile Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol, Brüksel’de Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (KONGRE) yetkilileri

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol, Brüksel’de Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (KONGRE) yetkilileriyle görüştü.

Yerel Yönetimler Meclisi Başkanı Anders Knape, Bölgeler Meclisi Başkanı Gudrun Mosler-Törnström ve Genel Sekreter Andreas Kiefer’le yapılan görüşmede, bölgede yaşanan gelişmeler ele alındı. Görüşmede, yerel yönetimler üzerindeki baskılar, tutuklu ve görevden alınan belediye eş başkanlarının durumları, yaşanan insan hakları ihlalleri, çatışmalı süreç sonucu ortaya çıkan göç dalgası hakkında alınabilecek acil önlemler konuşuldu. Anders Knape, yaşanan olumsuzlukların; ancak barış ve çözüm sürecine yeniden başlanmasıyla ortadan kaldırılabileceğini belirterek, Avrupa Konseyi’nin de bu doğrultuda Türkiye hükümetine önerilerde bulunmaya devam edeceğini belirtti.

Tutuklu belediye başkanlarına ve hak ihlallerine dikkat çekti

Eş Başkan Kışanak görüşmede, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan DBP’li 24 belediye eş başkanının tutuklu olduğuna ve yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti. Kışanak, ilgili tüm Avrupa kurumlarının birincil gündem konularının bunlar olması gerektiğini söyledi. Yapılan ziyaret sonucunda, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, yaşanmakta olan süreci yerinde görmek üzere önümüzdeki haftalarda çatışmalı bölgelere bir heyet yollama kararı aldı.

Eş Başkan Kışanak ardından Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Acil Yardım Genel Direktörlüğü’nde görüşmeler gerçekleştirdi. Direktörlüğün Doğu Avrupa ve Ortadoğu Sorumlusu Herve Delphin, Suriye’den Türkiye’ye gelen yeni göç dalgasıyla alakalı yoğun mesai harcadıklarını, buna rağmen çatışmalar nedeniyle bölgede yaşanan iç göç dalgasını da yakından takip ettiklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT