1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan Kışanak UCLG Kongresi’nde konuştu
Eş Başkan Kışanak UCLG Kongresi’nde konuştu

Eş Başkan Kışanak UCLG Kongresi’nde konuştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kolombiya’da düzenlenen 5. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Kongresi’ne katılarak, Diyarbakır’ı, eş başkanlık sistemini ve bölgede yaşanan çatışmalı sürecin yerel demo

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kolombiya’nın Bogota kentinde 12-15 Ekim tarihlerinde yapılan 5. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Kongresi’ne katıldı.

Açılış konuşmasını Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un yaptığı kongreye, dünyanın her bölgesinden binlerce yerel yönetim ve bölgesel hükümet temsilcisi ile uluslararası STK’lar katıldı. Santos, konuşmasında sürdürülebilir kent yaşamı ile toplumsal barış arasındaki ilişkinin önemine dikkat çekti.

Kongrede, “Daha Güçlü, Daha Hesap Verebilir Yerel Hükümetler” başlığıyla düzenlenen oturumda, Eş Başkan Gültan Kışanak, İngiltere merkezli ve yerel demokrasinin gelişmesini sağlamak için çalışan CLGF Genel Sekreteri Greg Munro, Almanya Federal İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) Komiseri Dirk Schwenzfeier, Birleşmiş Milletler desteği ile kadınların yerel yönetimlere katılımını teşvik etmek için kurulan Huairou Komisyonu Direktörü Maureen Friar ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Eylem Kampanyasını yürüten Maria Fare konuştu.

Barış anlaşmasını selamladı

Kolombiya barış anlaşmasını selamlayarak konuşmasına başlayan Kışanak, barışın olmadığı bir yerde demokrasiyi güçlendirmenin mümkün olmadığını söyledi. Diyarbakır’ın yerel demokrasiyi güçlendirme konusunda iddialı bir kent olduğuna dikkat çeken Kışanak, senede iki defa sosyal forumlar düzenlenerek, halkın yönetim sürecine dahil edildiğini dile getirdi. Kışanak, “Nisan ayında, bir önceki yılın çalışmaları ve bütçe harcamaları hakkında halka hesap veriyoruz. Kasım ayında da bir sonraki ayın bütçe planlamasını sosyal forumlarda halkla birlikte yapıyoruz. Belediye meclis toplantılarımızı internetten canlı olarak yayınlıyoruz. Mahalle meclisleri, köy meclisleri, kadın ve gençlik meclisleri, ekoloji meclisi, engelli meclisi gibi kentimizdeki tüm sivil toplum örgütleri karar süreçlerine etkin olarak katılıyor.” dedi.

Eş Başkanlık sistemini anlattı

Yeni bir model yaratılmaya çalışıldığını, 102 belediyede eş başkanlık sistemi uygulandığını, bu sayede kadınların en yüksek düzeyde temsiliyet imkanına kavuştuğunu ifade eden Kışanak, her iki eş başkanın da eşit yetki ve sorumluklara sahip olduğunu belirtti. Kışanak, eş başkanlığın sadece 1 kadın ve 1 erkeğin başkanlık koltuğunu paylaşması olmadığını, bunun bir demokratik yönetim anlayışı olduğunu kaydetti. Yerel yönetimlerde cinsiyetçi iş bölümüyle mücadele edilmesi ve kadın çalışan sayısının arttırılması gerektiğine işaret eden Kışanak, şöyle konuştu: “Cinsiyet eşitliği politikaları geliştirilmeli ve bu politikaları hayata geçirmek için özel bir birim kurulmalı. Biz Kadın Politikaları Daire Başkanlığı kurduk. Belediye genel bütçesi, toplumsal cinsiyete duyarlı olmalı.”

‘Yerel demokrasi çatışmalardan etkilendi’

Çok iddialı başladıklarını ve önemli gelişmeler sağladıklarını dile getiren Kışanak, bölgede ve kentte yaşanan savaş ve çatışmaların yerel demokrasiyi ve belediyeleri olumsuz etkilediğini söyledi. Türkiye’de 2012-2015 yıllarında barış görüşmeleri yapıldığını, görüşmelerin 2015 yılında kesildiğini, yeniden çok sert bir çatışma süreci yaşandığını hatırlatan Kışanak, çatışmalar sürecinde 2 bin civarında insanın yaşamını yitirdiğini, 400 bin insanın yerinden edildiğini ve bazı kentlerin tamamen yıkıldığını belirtti. Yerel yönetimlerin savaşın insani yükünü azaltmak için elinden geleni yaptığını dile getiren Kışanak, bu savaştan en çok yerel demokrasinin etkilendiğini dile getirdi.

‘Belediyelere memurlar atandı’

Merkezi hükümetin, 26 belediyede seçimle işbaşına gelen eş başkanları görevden alarak yerlerine hükümete bağlı memurları görevlendirdiğine dikkat çeken Kışanak, “Belediye meclisleri artık toplanamıyor. Kayyum atanan bu belediyelerin kapladığı alanda 3 milyona yakın insan yaşamakta. Bunun anlamı şudur: 3 milyona yakın insanın siyasi iradesi yok sayılmaktadır. Diyarbakır’da da 3 ilçede belediye eş başkanları görevden alındı ve belediyeye merkezi hükümet el koydu. Adem-i merkeziyetçiliğin gelişmesi için bizim gibi ülkelerde öncelikle barış gelmeli.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT