1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan Kışanak, Acer’in serbest bırakılmasını istedi
Eş Başkan Kışanak, Acer’in serbest bırakılmasını istedi

Eş Başkan Kışanak, Acer’in serbest bırakılmasını istedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, 15 gündür keyfi bir şekilde gözaltında tutulan Türkiye’nin ilk Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Aslan Acer’in hızlı bir şekilde savcı karşısına çıkarılmasını ve serbest bırakılmasını isted

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (DİKASUM) ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı, kadın çalışmalarının aksamaması için Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Aslan Acer’in bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Kışanak, DİKASUM  ziyaretinde yaptığı konuşmada, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Aslan Acer’in, 15 gündür keyfi bir şekilde gözaltında tutulduğunu söyledi.

“Avukatlarından edindiğimiz bilgiye göre bu 15 gün içinde ifadesine dahi başvurulmamıştır. Soruşturma dosyasına konulan erişim yasağı nedeniyle Daire Başkanı Acer’in neyle suçlandığını bilmemekteyiz. Yapılan bu keyfi uygulama hukuksuzdur.” diyen Kışanak, Yüksel Aslan Acer’in belediyede kadın çalışmaları yürüten birimin üst yöneticisi ve Türkiye’nin ilk Kadın Politikaları Daire Başkanı olduğunu vurguladı.

‘Kadınların yalnız ve çaresiz olmadıklarını hissettiren çalışmalara emek verdi’

Acer’in kadın alanında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların sosyal, psikolojik, hukuksal sorunlarını çözmeyi amaçlayan, kadına yönelik şiddeti önlemeye çalışan, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik farkındalık çalışmaları yürüten, kadın bakış açısını tüm hizmetlere ve kente yaymayı amaçlayan zahmetli ve değerli bir çalışmanın yürütücüsüdür. 2015 yılından bu yana kadın alanında önemli çalışmalar gerçekleştiren Acer, kadına şiddeti önlemeye yönelik acil destek hattı, ilk adım istasyonu, sığınak gibi çalışmaları hayata geçiren, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik farkındalık eğitimlerini kırsal mahallelerde yürüten, kadın istihdamını artırmaya yönelik mor bayrak uygulamasını kentteki işletmelerde başlatan projelerin yürütücülüğünü yapmıştır. Kentteki kadınların yalnız ve çaresiz olmadıklarını hissettiren çalışmalara emek vermiştir.”

Kadın çalışmalarını yürütmenin cezalandırma gerekçesi olamayacağına dikkat çeken Kışanak, “Kadın çalışmalarının aksamaması için Yüksel Aslan Acer hızlı bir şekilde savcı karşısına çıkarılmalı ve serbest bırakılmalıdır.” dedi.  

HABERE YORUM KAT