1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan Kalkınma Ajansı toplantısına katıldı
Eş Başkan Kalkınma Ajansı toplantısına katıldı

Eş Başkan Kalkınma Ajansı toplantısına katıldı

Eş Başkan Gültan Kışanak’ın da katıldığı Karacadağ Kalkınma Ajansı kasım ayı toplantısında, organik tarım pazarının yaratılması ve bölgede sanayi işletmelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanması için 5 milyon liralık bütçe ayrılmasına karar

A+A-

Karacadağ Kalkınma Ajansı, gerçekleştirdiği toplantıda kasım ayı faaliyetlerini değerlendirdi. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Diyarbakır’daki binasında yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Necati Pirinççioğlu, Urfa Valisi İzzettin Küçük, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, Urfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyüp Sabri Ertekin ve Urfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mahmut Kırıkçı katıldı.

Organik tarım için 2 milyon bütçe ayrıldı

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonunda yapılan yazılı açıklamada, 2015 yılında GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı’nın uygulanmaya başlandığı,  programın tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir boyuta hitap edebilmesi için 2016 yılında da devamına karar verildiği kaydedildi. 2016 yılında yürütülecek mali destek programıyla, organik tarım sektörünün, gıda, tekstil ve turizm gibi çeşitli ekonomik faaliyetlerin yaygınlaştırılmasının amaçlandığına dikkat çekilen açıklamada, bu program sayesinde, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinin organik tarım potansiyelinin katma değere dönüştürülerek bölge, ulusal ve uluslararası ölçekte bir marka haline geleceği ifade edildi. Açıklamada, program için 2 milyon TL kaynak ayrıldığı, 2016 yılı Ocak ayında teklif çağrısına çıkılmasının planlandığı dile getirildi.

Yenilenebilir enerji projeleri

Açıklamada, 2015 yılı yatırım programında yer alan ‘Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi (YEEV)’ kapsamında bölgede sanayi işletmelerinin enerji verimliliğini arttıran tedbirlerin uygulanacağı ifade edildi. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için ‘Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı’nın başlatıldığına işaret edilen açıklamada, söz konusu çalışmalar için 3 milyon TL kaynak ayrıldığı ve 2015 yılı Aralık ayı sonunda teklif çağrısına çıkılmasının planlandığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT