1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan barışın önemine dikkat çekti
Eş Başkan barışın önemine dikkat çekti

Eş Başkan barışın önemine dikkat çekti

Uluslararası PEN, Türkiye ve Kürt PEN tarafından Diyarbakır’da düzenlenen ‘Barış, Nasıl ve Kim İçin Konferansı’nda konuşan Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, savaşın kötülüğünü en iyi savaş mağdurlarının anlayacağını belirterek, barışın önemini vu

A+A-

Türkiye ve Kürt PEN’in, Uluslararası PEN’in desteğiyle düzenlediği Barış Konferansı başladı.Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOP) Salonu’nda gerçekleştirilen konferans açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılış konuşmasını ilk olarak Kürt PEN Derneği Başkanı Şeyhmus Sefer yaptı. Sefer, bu süreçte barıştan bahsetmenin çok zor olduğunu; buna rağmen savaşa karşı barışı istediklerini ifade ederek, “Bu yok edilişe karşı, yok sayılmaya karşı duracağız. İnsanlar kültürleriyle, diliyle yaşamalıdır.” dedi.

Türkiye PEN Başkanı ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Zeynep Oral ise  ‘70’li yıllarda bu coğrafyaya gazeteci olarak geldiğini, halkla çeviri yoluyla anlaşabildiğini belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’de çocuklar saklambaç oyunu oynadığında arkam, önüm yanım sobe sobe diyordu. Hakkari’de ise  çocuklar  sağımda, solumda arkamda korucu polis asker olmayan ebe diyordu.” 15 Ağustos’tan bu yana 338 insanın yaşamını yitirdiğinin altını çizen Oral, “Ülke kan gölüne döndü, öldürülen binlerce genç ve öldürülen çocuklar yoksul çocuklardır. Savaşa karar verenlerin ya kendi çocukları yok ya da kendi çocuklarının asla savaşa gitmeyeceğini bildiği için rahat.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Mezopotamya’nın ilk kanın döküldüğü, ilk yazılı anlaşmanın yapıldığı yer olduğuna dikkat çekerek, “Bu 10 bin yıllık tarihimiz içinde bağımız, yerimiz evimiz bir katliam bir sızıyla geçmiştir. “ dedi.

Geçen ağustos ayından bu yana Sur’da ve bölgede yaşananlara işaret eden Anlı, Sur'a ve bölgeye bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını söyledi. Savaşın kötülüğünü en iyi savaş mağdurlarının anlayacağını ifade eden Anlı, barışın önemine dikkat çekti.

‘20 yıl önce de sokaklar tank doluydu’

Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin de, “Buradaki durum bir trajedidir. Pek çok yıldır bu durum yaşanıyor. 20 yıl önce de Diyarbakır’ı ziyaret etmiştim. Havaalanı o zaman tanklarla doluydu. Bu sefer geldiğimizde Diyarbakır sokakları boşalmış durumda. Sokakların boş olduğunu görüyoruz.” dedi.

‘Yazarlar ve düşünürler yeterince mücadele etmeli’

Uluslararası PEN Barış Komisyonu Başkanı Tone Persak ise, “Tüm insan haklarına maksimum saygı göstermeliyiz. Yazarlar, düşünürlerin tamamı yeterince mücadele etmeli.” diye konuştu. 

Açılış konuşmalarından sonra 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, “Tahir Elçi çok kısa konuşmuştu. Meramını, düşüncelerini, istediklerini çok net bir dille dile getirmişti.  Onun hedef seçilmesinin nedeni buydu.” diyerek barış mektubunu okudu. 

Yarın da devam edecek

Konferans, daha sonra panelle sürdürüldü. Moderatörlüğünü gazeteci Yüksel Genç’in yaptığı ilk panele Prof. Dr. Abbas Vali, Avukat Fikret İlkiz, Prof. Dr. Jabbar Kadir’in konuşmacı olarak katıldı. Konferans, yarın Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Prof. Dr. Jean Pierre Massias, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Nazan Üstündağ’ın katılacağı panelle sona erecek.

 

HABERE YORUM KAT