1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan Anlı’dan TED Koleji’ne ziyaret
Eş Başkan Anlı’dan TED Koleji’ne ziyaret

Eş Başkan Anlı’dan TED Koleji’ne ziyaret

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (DİSİAD) “Kentimizi ve Markalarımızı Tanıyalım” etkinlikleri kapsamında geçen yıl eğitim hayatına başlayan TED Diyarbakır Koleji’ni ziyaret ederek, 30 milyon lira

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (DİSİAD) “Kentimizi ve Markalarımızı Tanıyalım” etkinliğine katılarak, geçen yıl eğitim hayatına başlayan TED Diyarbakır Koleji’ni ziyaret etti.

Ziyarete Eş Başkanı Fırat Anlı’nın yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, DİSİAD Başkanı Burç Baysal ve birçok iş insanı katıldı. Koleji ziyarete gelenleri kapıda karşılayan TED Diyarbakır Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Okul Müdürü Ozan Demiralp ile birlikte konuklarını okulda gezdirerek bilgi verdi.

Yapılan bilgilendirmenin ardından TED Koleji Konferans Salonu’nda bir konuşma yapan Mehmet Kaya, okulun toplam 19 bin metrekare alana kurulduğunu, kapalı alanının 20 bin metrekareden oluştuğunu söyledi. Yatırımın toplam maliyetinin 30 milyon lira olduğunu belirten Kaya, yapılan yatırımla beyin göçünün önüne geçmenin amaçlandığını ifade etti. Ardından konuşan TED Koleji Müdürü Ozan Demiralp ise, okulun işleyişi, fiziki durumu, eğitim sistemi ve okulda yıl içinde gerçekleştirilen sosyal kültürel aktiviteler hakkında konukları bilgilendirdi.

Baysal: Örnek olsun

İlk defa üretim alanı dışında bir kurumsal yapının tanıtıldığını ifade ederek konuşmasına başlayan DİSİAD Başkanı Burç Baysal da, kentin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran üç yatırımcının TED Koleji’ni açtığını, bunun diğer işverenlere örnek teşkil etmesi gerektiğini dile getirdi. Kurban Bayramı öncesinde herkesi Sur esnafından alışveriş yapmaya çağıran Baysal, Sur’un yeniden canlandırılması için Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çeşitli programların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ekonominin önemine ve şartlara dikkat çekildi

Yatırım, istihdam ve ekonominin kentin önemli bir gündemi olduğunu, asıl tartışmanın ve yoğunlaşmanın bu olması gerektiğini dile getiren Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, ancak yaşanan koşullar ve şartlar nedeniyle ekonominin irdelenemediğini kaydetti. Anlı, şunları söyledi: “Bir hayal dünyası içinde olmamak ve gerçeklerimizden kopmamak gerekiyor. Ama hepimizin de hayalleri olması lazım. Bu salondaki insanların ortak hayallerinin olduğunu düşünüyorum. Hani biraz Martin Luther King’den esinlenerek hepimizin bir hayali var. Burada çocuklar, okusun, eğlensin, geleceği inşa etsin ve çocuklar hangi kimlikten, etnisiteden, renkten, hangi aidiyet duygusundan gelirse gelsin, önce onurlu ve eşit bir insan olarak büyüsün. Çünkü bu topraklar bunu hak ediyor. Bu okul bu inancımızı perçinleyen ve büyüten bir adımdır. Bundan dolayı üç iş insanımızı kutluyorum.”

Ülkede 80 milyonun aynı ruh, inanç ve duyguyla ortaklaşa gideceği çok az şeyin kaldığına dikkat çeken Anlı, bugün bazılarının sevindiği şeylere bazılarının üzüldüğünü, bu durumun değişmesi gerektiğini belirtti.  Anlı, “Umarım her birimiz kendi kimliğimizle, inancımızla ve kendi bakışımızla; ama aynı zamanda birbirimize saygı ve demokratik çerçevelerde yaklaşmayı öğreneceğiz.” dedi.

Dünya Barış Günü ve Kurban Bayramı mesajı

1 Eylül Dünya Barış Günü öncesinde 60-70 yıl önceki Avrupa’nın yaşadıklarının göz önüne getirilmesini isteyen Anlı, toplama kamplarındaki zulüm ile bugün Avrupa’nın değerleri düşünüldüğünde, toplumlar ve ülkelerin böylesi bir geleceği inşa etmesinin mümkün olduğunu kaydetti. Anlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün bizlerde, sıkıntılı günler yaşıyor olabiliriz. Ama umarım 1 Eylül Dünya Barış Günü, hemen akabinde Kurban Bayramı, bu kadar çok kurban verdiğimiz günlerin sona erdiği, gerçek anlamda barışın tesis edildiği bir coğrafyada hep birlikte yaşarız.”

‘Sur için herkes elini taşın altına koysun’ çağrısı

Sur için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Eş Başkan Anlı, Sur’un tekrardan hak ettiği eski noktaya ulaşması için herkesin önyargılarını ve ön şartlarını bir tarafa bırakması gerektiğini söyledi. Anlı, “Büyükşehir Belediyesi olarak bunun taahhüdünü bir kez daha sizlerin huzurunda veriyoruz. Sur meselesi bütün kimliklerin ve anlayışların üzerinde bir meseledir. Bizde bu konuda üzerimize düşen katkıyı ve çabayı yerine getireceğiz.”

Daha sonra konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da, bu güzel eseri kente kazandıranlara teşekkür ederek, bundan sonra da güzel eserlerin kentte yapılmaya devam etmesini diledi.

HABERE YORUM KAT