1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan Anlı usta edebiyatçı Mehmet Uzun’u andı
Eş Başkan Anlı usta edebiyatçı Mehmet Uzun’u andı

Eş Başkan Anlı usta edebiyatçı Mehmet Uzun’u andı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Kürt edebiyatının usta kalemlerinden yazar Mehmet Uzun’un mezarı başında yapılan anmaya katıldı.

A+A-

Kürt edebiyatının usta kalemlerinden yazar Mehmet Uzun, yaşamını yitirişinin dokuzuncu yılında anıldı. Mardinkapı Mezarlığı’nda yapılan anma törenine, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Kürt PEN Eş Başkanı Osman Özçelik, Kürt Yazarlar Derneği Eş Başkanları, Uzun ailesi ve sevenleri katıldı.

Anma töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, anmaların insanı, coğrafyayı, tarihi, ülkeyi ve geleceği anlattığını belirterek, “Bizler başımızdan geçenleri ve geleceği anlatıyoruz. Onun eksikliğini gün be gün hissediyoruz. Şu an halkımıza uygulanan zulümden bahsetmek istemiyorum. Umut, direniş ve bu ülkenin çocuklarının geleceğinden bahsetmek istiyorum. Mehmet Uzun bizlere büyük bir miras bıraktı. İnşallah bizde onun bıraktığı mirasa layık oluruz.  Ne olursa olsun dilimiz, halkımızın birliği ve ittifakı için sonuna kadar bir arada olacağız.” dedi.

Uzun’un kardeşi Mahmut Uzun da, bugün en büyük istekleri ve umutlarının Uzun’a barışın müjdesini getirmek olduğunu; ama bu müjdeyi veremediklerini söyledi. Uzun, “O her zaman bu topraklara barış gelmesi ve ölümlerin son bulması adına mücadele etti. Bizim de en büyük isteğimiz gelecek günlerde bu güzel haberleri duymaktır.” şeklinde konuştu. Anmada Kürt PEN Başkanı Osman Özçelik ve Kürt Yazarlar Derneği Eş Başkanı Reşo Ronahi de birer konuşma yaptı. Anma programı Uzun’un mezarı başında okunan dualarla sona erdi.

HABERE YORUM KAT