1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan Anlı Tahran Belediye Başkanı’yla görüştü
Eş Başkan Anlı Tahran Belediye Başkanı’yla görüştü

Eş Başkan Anlı Tahran Belediye Başkanı’yla görüştü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) için gittiği İran’da Tahran Belediye Başkanı Mohammed Bagher Ghalifab ile görüştü.

A+A-

Anlı görüşmede, Ortadoğu’daki siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunların kentler arası diplomatik ilişkilerin geliştirilmesiyle çözülmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’nin da katıldığı “Asya Kentlerinde Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım, Kentsel Turizmin Kültür ve Ekonomisi” konulu toplantı İran’ın başkenti Tahran’da devam ediyor.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin üyesi olduğu, Asya kıtasındaki belediyeler arasındaki işbirliğinin arttırılması ve ortak projeler geliştirilmesi amacıyla yapılan Asya Belediye Başkanları Forumu, bu yıl iki temel gündemle toplandı. “Asya kentlerindeki ulaşım sorunları ve turizm ile kalkınmanın nasıl geliştirilmesi gerektiği” gibi önemli konuların ele alındığı toplantıda Eş Başkan Anlı, Tahran Belediye Başkanı Mohammed Bagher Ghalifab ile görüştü. Diyarbakır’ın AMF’nin daimi üyesi olma kararından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ghalifab, AMF üyeleri arasındaki diplomatik, ekonomik ve toplumsal ilişkilerin arttırılması için tüm üyelerin ellerinden gelen çabayı ortaya koyacağına inandığını belirtti.

Anlı: Kentler arasındaki diplomatik ilişkilerle sorunları çözmek mümkün

Eş Başkan Fırat Anlı ise, devletler arası diplomasi yerine kentler arası diplomatik ilişkilerin geliştirilmesiyle Ortadoğu’daki siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunların çözülmesinin mümkün olduğunun altını çizdi. Anlı, Kobane ve Rojava örneklerinde olduğu gibi çoğulcu, farklılıklara saygı duyan ve barışın inşasını sağlayabilecek yeni ilişkilerin kentler ve yerel yönetimler üzerinden şekillenebileceğini kaydetti.

GABB üyesi belediyeler projelerini paylaştı

Tahran ve Qazvin Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan buluşmaya İran’ın yanı sıra Çin, Türkiye, Filistin, Pakistan, Lübnan, Ermenistan, Ürdün ve Irak gibi ülkelerin belediye başkanları da katıldı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyesi’nin katıldığı AMF toplantısında, GABB üyesi belediyeler, yerel gündemlerini ve gerçekleştirmekte oldukları projeleri Asya belediyeleriyle paylaştılar.

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri konuşuldu

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi sonrasında uygulanacak turizm politikasının da tartışıldığı forumda, turizmin gelişmesi için çatışmasızlık ve barış ortamının sağlanması gerektiğinin altı çizildi. 

İran’ın başkenti Tahran’da başlayan AMF görüşmeleri, İran’ın tarihi başkenti olan Qazwin kentinde yarın sona erecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler