1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan Anlı: Halkımız rahat olsun
Eş Başkan Anlı: Halkımız rahat olsun

Eş Başkan Anlı: Halkımız rahat olsun

Belediye tarihinin en büyük bütçesini yol ve asfalt çalışmalarına ayıran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde 15 noktada ve 14 kırsal ilçede yol, bakım, yama ve asfalt çalışmalarını sürdürüyor.

A+A-
Üç gündür süren yağışlar nedeniyle ara verilen çalışmaları yerinde denetleyen Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Halkımız rahat olsun. Sonbahar sonuna kadar kentin tüm bulvar ve caddeleri asfaltlanacak” dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, üç günlük yağışlı havanın ardından bugün havanın uygun olmasıyla birlikte kent içinde 15 noktada ve 14 dış ilçede yol yapım, onarım, yama ve asfalt çalışmalarını kaldığı yerden yürütmeye devam etti.
 
Mahabad Bulvarı'ndan sonra kentin en uzun ikinci bulvarı olan Fırat Bulvarı'ndaki asfalt çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Mahabad Bulvarı girişinden başlayıp Fırat Bulvarı'nda devam eden asfalt çalışmalarını bugün Polat kavşağına kadar getirdi. İşçilerin büyük emek vererek yürüttüğü çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, çalışmaların seyri hakkında bilgi aldı. Anlı, halkın rahat olmasını sonbahar sonuna kadar kentte asfaltlanmadık ana arter ve bulvar kalmayacağını kaydetti.
 
Bulvara 14 bin ton sıcak asfalt dökmeyi sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bulvardaki çalışmalarını yağış nedeniyle üç gün gecikmeyle bitirmeyi hedefliyor. Asfalt dökümüne sabahın erken saatlerinde başlayan akşam saat 20.00'a kadar sürdüren Büyükşehir Belediyesiin, Fırat Bulvarı'ndaki asfalt çalışmalarında teknik personelde dahil 40 işçi, 10 kamyon, 3 asfalt serme (finişer), 3 silindir, 1 kepçe, 1 yol temizleme, 1 disbiritör aracı olmak üzere toplam 19 araç yer alıyor.
 
Kent merkezinde 15 noktada çalışmalar sürdürülüyor
 
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler,  kent merkezinde Bağıvar içi, Selahattin Eyyübi Bulvarı, Nazım Hikmet Bulvarı Sipan Caddesi, Fırat Bulvarı, Dokuz Çeltik Ocağı, 75 metre servis yolları, Ergani Konkasör Şantiyesi, Park Bahçe alanı, Ahmet Arif Caddesi, Diclekent Mado önü, Dağkapı Alman Hastanesi önü ve yeni SGK binası yolunda malzeme serimi, sıkıştırma, yol yapım, yol düzeltme, saha düzenleme, malzeme nakli, asfalt ve yama çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor.
 
14  dış ilçede çalışmaya devam
 
Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırının il sınırı olması nedeniyle kırsal ilçelerde de yol çalışmalarını programlı bir şekilde sürdürüyor. Kırsal Mahalle Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından Dicle, Silvan, Kulp, Eğil, Bismil, Çınar, Lice, Kocaköy, Çüngüş, Ergani, Hazro, Çermik, Hani ve Sur ilçelerinde bugün yapılan yol yapım ve düzeltme çalışmalarında, 24 kamyon, 3 jcb, 3 greyder kullanılıyor.
 
Sonbahar sonuna kadar kentin tüm ana arterleri asfaltlanacak  
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu yıl asfalt ve yol çalışmalarına belediye bütçesinin üçte birini ayırarak, tüm sorunları gidermeyi hedefliyor.  Asfalt sezonu boyunca 176 milyon lira harcanarak, 260 bin ton asfalt üretilecek, 190 kilometre asfalt serimi yapılacak. Kırsalda 5 metre genişliğinde 700 kilometre sathi kaplama, 400 kilometre stabilize, 10 kilometre kilitli parke taşı olmak üzere toplam 1110 km yol çalışması yürütülecek. Ayrıca 260 bin ton asfaltın 30 bin tonu ise kent merkezi ve köy grup yollarında yama çalışmalarında kullanılacak.

HABERE YORUM KAT