1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkan AB temsilcilerini bölgeye davet etti
Eş Başkan AB temsilcilerini bölgeye davet etti

Eş Başkan AB temsilcilerini bölgeye davet etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı görüşmelerde belediye eş başkanlarının tutuklanmasına ve insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, AB temsilcilerini bölgeye davet etti.

A+A-

Belediye eş başkanlarının yerinde gözlemleme talebi üzerine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yarın Mardin’e gelecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Hatice Çoban, tutuklu ve görevden alınan belediye eş başkanları ile bölgede yaşanan insan hakları ihlalleri konusunda Strasbourg’da görüşmelerde bulundular.

Bölgeyi ziyaret etmelerini istediler

Eş Başkanlar, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile görüştüler. Görüşmede, Mogherini 25 Ocak’ta Ankara’yı ziyaret edeceğini söylemesi üzerine Eş Başkanlar, Mogherini ve Hahn’dan bölgeyi de ziyaret etmesini istediler. Eş Başkanlar, Mogherini ve Hahn’ın Ankara’daki toplantılarını tamamladıktan sonra bölgeye yapacakları ziyaretlerin önemli olacağını, yaşanmakta olan sürecin bizzat gözlenmesinin faydalı olacağını belirttiler.

Yarın Mardin’de bir araya gelecekler

Toplantının ardından Ankara’ya gelerek temaslarda bulunan ve “Türkiye'de acilen ateşkes sağlanıp, Kürtlerle barış görüşmelerine dönülmeli” diyen Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yarın Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret edecek. Yarınki buluşmaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı da iştirak edecek.

 

HABERE YORUM KAT