1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Erzik'in akıbeti soruldu
Erzik'in akıbeti soruldu

Erzik'in akıbeti soruldu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 303'üncüsü gerçekleştirildi.

A+A-
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın" sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 303'üncüsü Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.
 
Eyleme İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, Mezopotamyada Yakınlarını kaybedenler Derneği (MEYA-DER) yöneticileri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER) yöneticileri, KESK'li yöneticiler, Belediye-İş Sendikası, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1994 yılında Diyarbakır Silvan ilçesinde katledilen Mustafa Erzik'in akıbeti soruldu, katillerinin de bulunması talep edildi.
 
Eylem öncesi bir konuşma yapan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, yürütülen kirli bir savaşın sonucu olarak binlerce insanın kaybedildiğini ve işkence ile vahşi bir biçimde katledildiğini, dolayısıyla insanlığa karşı suç işlediğini belirtti. Bilici, bu suçu işleyenin ve sorumlusunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu öne sürerek, devletin kayıplar gerçeği ile yüzleşmesini ve kayıpların akıbetinin ortaya çıkarılmasını istedi. Devletin kayıp yakınlarına özür borcu olduğunu dile getiren Bilici, yüzleşme ve özür gerçekleşmediği sürece mücadeleye etmeye kararlı bir biçimde devam edeceklerini kaydetti.
 
Güncel gelişmelere yönelikte açıklamalarda bulunan Bilici, devletin çözüm sürecine yönelik yaklaşımının kaygı verici olduğunu belirtti. Hükümetin çıkarmaya hazırladığı 'kamu güvenliği yasası'nı eleştiren Bilici, yasanın güvenlik güçlerine keyfi insan öldürme ve ihlal gerçekleştirme yetkisi tanıdığını ileri sürdü. 
 
Bölgedeki güvenliğin özgürlükleri geliştirerek sağlanabileceğine dikkat çeken Bilici "Siz güvenliği ancak, bireysel ve kolektif hakları iade ederek, evrensel değerler ve adalet ile tesis edebilirsiniz. Kayıplarımızı bularak, geçmişle yüzleşerek Kürdistan'da güvenliği sağlayabilirsiniz. Askeri tedbirler ve güvenlik politikaları ile sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz" diye konuştu.
 
Dicle'de Şeyh Sait mezarlığına yapılan müdahale ile ilgili konuşmasını sürdüren Bilici "Siz bu yetkileri güvenlik güçlerine verirseniz, keyfi bir şekilde insan öldürürler, Kürtlerin şehitliklerine, mezarlıklarına saldırırlar. Dicle'de gece Şeyh Sait Şehitlik Mezarlığı'na saldırmışlar. Biz bunu kınıyoruz. Bunlar Kürtlerin değerleridir. Bunlar bu coğrafyada yaşayan halkların değerleridir. Siz bunlara saldırı yapamazsınız, saygı duymak zorundasınız. İşte çözüm süreci, tam da budur. Saygı göstermediğiniz sürece çözüm süreci gelişmez" diye konuştu. Bilici, Urfa'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile STK temsilcileri olarak yaptıkları görüşmede, güvenlik yasası ile ilgili kaygılarını aktardıklarını belirtti.
 
Bilici'nin konuşması ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp ve Faili Meçhul Cinayetler Komisyonu Üyesi Av Abdullah Zeytun, Eylemde, 1994 yılında Diyarbakır Silvan ilçesinde koruculuk dayatmalarına karşı direndiği için gözaltına alındığı ve katledildiği iddia edilen Mustafa Erzik'in hikayesini paylaştı. Yapılan konuşmaların ardından Erzik ve tüm kayıplar anısına 5 dakika oturma eylemi yapıldı. 

HABERE YORUM KAT