1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ertelenen düğünler kuyumcu sektörünü etkiledi
Ertelenen düğünler kuyumcu sektörünü etkiledi

Ertelenen düğünler kuyumcu sektörünü etkiledi

Son bir yılda bölgede devam eden çatışmalı süreçten büyük darbe yiyen Kuyumcu esnafı ikinci darbeyi de ertelenen düğünlerden dolayı yedi.

A+A-

Yüzlerce düğünün iptal edildiği Diyarbakır’da, altın ve mücevheratçı esnafını olumsuz yönden etkiliyor.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu ve Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul, Bölgede yaşanan bu savaşın bölge ekonomisini ciddi anlamda etkilediğini belirterek, “Kuyum sektörü bundan ciddi anlamda zarar gördü.

Bununla birlikte ertelenen düğünler sektörü durma noktasına getirdi. Son bir yılda yaşanan çatışmalı süreç, kan gözyaşı ölümler cenazeler derken binlerce insan yaşamını yitirdi. Yüzlerce insanın ölümünü yaşayan bir kente insanların moralinin nasıl olacağı malumunuz. Herkes endişeli ve tedirgin bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Bundan dolayı insanların moral bozukluluğundan dolayı yüzlerce düğün ertelendi ve ertelenen düğünler en çok kuyumculuk sektörünü etkiledi.

Hepimiz bu olaylardan etkilendik. Ama sonuç itibariyle hayat devam ediyor. Halk olarak dik ve güçlü olmamız gerekiyor. Hayata sarılıp işimiz gücümüze bakmamız gerekiyor” dedi.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT