1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ermeni halkının yaşadığı soykırımdır
Ermeni halkının yaşadığı soykırımdır

Ermeni halkının yaşadığı soykırımdır

Diyarbakır'da 1915'deki olaylarda ölen Ermenilerin anma törenine katılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, "Uluslararası hukuka göre Ermeni halkının yaşadığı uygulama soykırımdır" dedi.

A+A-

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'ndeki Anzele Parkı'nda Ortak Vicdan Anıtı önünde, DTK Halklar ve İnanç Komisyonu öncülüğünde, aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Barosu, İHD'nin de bulunduğu sivil toplum örgütleri, 1915 yılında yaşanan olaylarda yaşamını yitiren Ermenileri andı.
                                                                                                  
'SÜRYANİLER DE KATLEDİLDİ'

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, 24 Nisan 1915 tarihinde Ermeni halkının en büyük felaketlerden birini yaşadığını, Kürt toplumu olarak kardeş Ermeni halkının bu acısını paylaştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Soykırımda, tehcirde yaşamını yitiren masum Ermenileri bugün burada Diyarbakır'da saygıyla anıyoruz. Aynı tarihte Ermeni halkının yanı sıra, bu toprakların en kadim halklarından biri olan Süryani halkı da benzer bir uygulamaya soykırımla maruz kaldı. Bu kardeş halkın da acısını paylaşıyoruz."

'SOYKIRIM TANINSIN'

Tahir Elçi, Başbakan Erdoğan'ın Ermenilere dönük taziye dileklerini içeren açıklamasını olumlu bulduklarını da vurgulayarak şöyle dedi:

"Başbakan'ın açıklaması, genel itibariyle sorunu bundan böyle daha rahat tartışma fırsatı yaratmıştır. Başbakan'ın açıklamasını pozitif bir adım olarak görüyorum. Ancak şüphesiz bu açıklama bu sorunun tam bir karşılığı değildir. Bizim talebimiz Ermeni halkının yaşadığı hakikatin ortaya çıkması, soykırımın tanınması ve bu soykırıma uğrayan mağdur Ermeniler için adaletin gerçekleşmesidir."

BDP'Lİ TAN: ZALİMLERİ LANETLİYORUZ

Merkezi Londra'da bulunan Dominas Enstitüsü'nün direktörü tarihçi ve yazar Ara Sarafyan da, 1915 yılında Ermeni ve Süryani yıkımından sonra diğer pek çok dini ve sosyal grupların özellikle de Kürtler, Yezidiler ve Alevilerin devletin zulmüne uğradığını söyledi.
 

HABERE YORUM KAT