1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Erken yağan kar besicileri hazırlıksız yakaladı
Erken yağan kar besicileri hazırlıksız yakaladı

Erken yağan kar besicileri hazırlıksız yakaladı

HAKKARİ- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde erken bastıran kar yağışı nedeniyle yaylalarda bulunan binlerce koyun besicileriyle beraber mahsur kaldı.

A+A-
İlçede bu yıl erken başlayan kar yağışı vatandaşı hazırlıksız yakaladı. Aniden bastıran kar yağışı nedeniyle binlerce koyun besicileriyle beraber yaylalarda mahsur kaldı.
 
İlçeye 40 kilometre uzaklıkta bulunan İran sınırındaki Onbaşılar köyüne ait Pageng Yaylası'nda mahsur kalan yaklaşık 2 bin koyun ve çobanları için kurtarma çalışması başlatıldı. Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne bağlı kurtarma ekipleri yaklaşık 6 saat süren çalışmanın ardından köy ve yayla yolunu açarak mahsur kalan köy sakinlerine ulaştı.Yolların açılmasıyla beraber çobanlar ve sürüleri köye indi.
 
Öte yandan ilçede ulaşımı sağlayan karayollarındaki Haruna ve Şapatan geçitlerinde de onlarca araç mahsur kaldı. Mahsur kalan araçların imdadına Karayolları 117. Şube Şefliği'ne bağlı yol açma ekipleri yetişti. Mahsur kalan araçlarda bulunan sürücüler bu yıl karın erken bastırdığını ve birçok noktada geçit vermediğini söylediler.
 
(EÇ-MSA-Y)

HABERE YORUM KAT