1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Erken terhis tarihi belli oldu
Erken terhis tarihi belli oldu

Erken terhis tarihi belli oldu

Askerliğin 12 aya indirilmesi kararı Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi. “Erken terhis ne zaman başlayacak” sorusunun yanıtını Hükümet Sözcüsü Arınç verdi: 1 Ocak 2014

A+A-
Son karar: Erken terhis yılbaşında başlayacak
 
Askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesine ilişkin düzenleme dünkü Bakanlar Kurulu'nda imzalandı. Genelkurmay'ın 1 Mart 2014'te uygulamaya başlanması yönündeki teklifine karşın, düzenleme 1 Ocak 2014 olarak belirlendi. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şu açıklamayı yaptı:
 
“12 aya indirilmesiyle ilgili tarihin 1 Mart 2014 tarihinde başlamasının uygun olacağı görüş medyaya intikal etti. Bu bir gerçektir, askerliğe yönelik ihtiyaçlarla ilgili doğrudan sorumlu bulunan Genelkurmay'ın taleplerini alıyoruz. Ama siyasi kararın verilmesi ve sorumluluk üstlenecek olan hükümetin kararıyla belirleniyor. Muvazzaf askerlik süresinin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirilmesi kararlaştırılmıştır. 1 Ocak 2014'te 12 ayını dolduranlar terhis edileceklerdir.”
 
'Ne dese kabul edilirdi'
 
“Genelkurmay ile bir görüşme trafiği mi yaşandı?” sorusu üzerine de Arınç, şöyle konuştu: “Hayır, hiçbir şey yaşanmadı. Şu saate kadar süren toplantımız içinde bu konu belki 1 saati geçmemiş bir konudur. Türkiye'de sivil asker ilişkileri normalleşti. Eskiden asker Genelkurmay ya da Milli Savunma, bakan olarak sorumluluk taşıyanlar, onlar ne derse doğru kabul ederlerdi. Bizim farkımız şu. Genelkurmayımızı çok önemli bir görevdedir. Onları biliriz, sorarız. Ama sonunda siyasi bir karar verilecekse bunun ondan bağımsız olarak biz veririz. O ihtiyaçların giderilmesinde bizim bir tercihimiz olduysa geçerli olan budur. Milli Savunma Bakanımız Genelkurmay'ın planını aktarır. Burada sadece onları boşa çıkarmak, haşa böyle bir düşüncemiz yok. Bizim de olaya siyasi bakımdan, Türkiye'nin yaşaması gereken gelişmeleri görmek zorundayız.”
 
En az 70 bin terhis
 
Arınç, 1 Ocak 2014 tarihinde terhis olacak asker sayısının net vermenin mümkün olmadığını belirterek, “Ama bunun 70 bin veya üstü olacağını söyleyebilirim” dedi.

HABERE YORUM KAT