1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Erkeklerde Orta Yaş Sağlığı Zekaya Bağlı
Erkeklerde Orta Yaş Sağlığı Zekaya Bağlı

Erkeklerde Orta Yaş Sağlığı Zekaya Bağlı

Bilim insanlarının sağlık üzerine yaptığı sayısız araştırma ortaya ilginç veriler koyma konusunda okuyanı bazen ters köşeye yatıracak kadar iddialı.

A+A-

Bilim insanlarının sağlık üzerine yaptığı sayısız araştırma ortaya ilginç veriler koyma konusunda okuyanı bazen ters köşeye yatıracak kadar iddialı. Öyle ki bazı alakasız gibi görünen bilgilerin birbiri ile çok önemli bağlantıları olabileceğini de yine bu araştırmalar sonucu öğreniyoruz. Üstelik yaşam kalitesi üzerine düşündürecek ve ön tedbirler aldıracak kadar önemli bu bilgiler ışığında her şeye yeniden başlamak da mümkün olabiliyor bazen. Ancak bazı medyatik bilgiler ise sadece olanı tespit etme ve görüneni açıklama adına önemli veriler sunarak bu kez daha derin bir araştırmanın alt zeminini oluşturuyor. Bu bilgilere örnek olarak erkeklerin orta yaş sağlıklarının bağlı olduğu faktörleri sayabiliriz. Çünkü hiçbir arada olabileceği düşünülmeyen zeka ve sağlık ilişkisini bu araştırma ile aynı cümle içinde görebiliyoruz.

Düşük IQ Sağlığı Etkiliyor

Medya ya göre Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre 48-56 yaş aralığında bulunan ve yüksek IQ seviyesine sahip erkeklerin daha düşük IQ seviyelerinde olan erkeklere göre daha sağlıklı, kol ve bacak kaslarının da daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Üç bine yakın denek üzerinde yapılan araştırma sonucu sağlık testinden başarı ile geçen erkeklerin gençlik yıllarında yaptırdıkları zeka testlerinde de yüksek başarı puanları aldıkları görülmüştür.

Sağlık ve Zeka İlişkisinin Altında Yatan Sebepler

Yadsınamayan önemli veriler elde edilen bu araştırmanın sonucunda zeka ve sağlık ilişkisi gözler önüne serilirken bunun ilk nedeni olarak zeki erkeklerin yaşlanma ve sağlık ile ilgili konuları ve durumları daha rahat içselleştirdikleri söyleniyor. Ayrıca zeki erkekler daha ilk gençlik dönemlerinden itibaren kendileri hakkında iyi ve doğruyu görebilme ve buna göre kendine yatırım yapma konusunda da oldukça başarılı. En önemlisi de zeka seviyesi yüksek erkeklerin sportif faaliyetlere ilgisi ve yatkınlığı da üst seviyelerde. Bu yönelim ileriki yaşlarda daha güçlü kaslar, daha sağlıklı bir vücut ve daha zinde bir ruh hali olarak kendini gösteriyor. Bu bilgilerden yola çıkarak mantıklı düşünce yapısının sadece o an ile sınırlı olmadığını ve bu düşünce yapısının devamlılığında da tıpkı ince ince hesaplanan sağlam bir binaya eklenen tuğlalar gibi gelecekte karşılığının alınacağını söyleyebiliriz. Sağlık ile ilgili medyada ki makaleleri http://www.koprubasi.tv/ adresinde bulabilirsiniz. 

HABERE YORUM KAT